Bazı EUROFIT testleri ile 12-14 yaşları arasındaki erkek öğrencilerin fiziksel uygunluklarının ölçülmesi
  1. Tez No: 17160
  2. Yazar: OKŞAY OĞUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKKI GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
40 6- ÖZET: Bu çalışmanın amacı 12-14 yaş grubu spor yapan ve yapmayan 65 erkek öğrenci üzerinde EUROFTT test bataryasının uygulanmasıyla öğrencilerin fiziksel uygunluk seviyelerinin saptanmasıdır. Boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, durarak uzun atlama, mekik, otur-eriş, bükülü kol barfiks ve 10x5 m. koşu testini içeren toplam 8 farklı ölçüm yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, tüm denekler açısından boy ve 10x5 m. mekik koşusu testlerinde spor yapmayan ve yapanlar arasında anlamlı bir farklılık olduğunu gösterirken ağırlık, vücut yüzey alanı ve vücut yağ yüzdesi, otur-eriş testi, durarak uzun atlama, mekik hareketi ve bükülü kol barfiks testlerinde istatistiki seviyede anlamlı bir farklılığın olmadığını göstermiştir. Yaş gruplarına göre spor yapan ve yapmayanlar karşılaştırıldı. 12-13 yaş grubu spor yapan denekler arasında boy. kilo ve vücut yüzey alanı açısından fark varken, vücut yağ yüzdesi, durarak uzun atlama, mekik, otur-eriş, bükülü kol barfiks ve 10x5 m. mekik koşu testleri açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Aynı yaş grubunda spor yapmayanlarda ise boy, ağırlık ve vücut yüzey alanı testlerinde anlamlı farklılık varken, vücut yağ yüzdesi, mekik, otur-eriş, bükülü kol barfiks, 10x5 m. mekik koşu ve durarak uzun atlama testlerinde anlamlı farklılık bulunmadı. 13-14 yaş grubu spor yapan denekler arasında boy ve ağırlık de ğişkenleri hariç, diğer değişkenler açısından anlamlı farklılık görülmedi. Yine aynı yaş grubundaki spor yapmayan deneklerde sadece boy değişkeni açısından farklılık bulundu. 12-14 yaş grubundaki spor yapan denekler arasında ise, boy, ağırlık, durarak uzun atlama, bükülü kol barfiks, 1 0x5 m. koşu testi ve vücut yüzey alam açısından anlamlı bir farklılık varken diğer değişkenler açısından41 anlamlı farklılığa rastlanmadı. Aynı yaş grubunda (12-14 yaş) spor yap mayanlarda ise boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, vücut yüzey alanı ve otur-eriş testleri hariç diğer değişkenler açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Genel olarak bu çalışmanın sonuçlan diğer yabana ülke çalışmalarıyla benzerlikler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
42 7- SUMMARY The purpose of this study was to evaluate the physical fitness levels of students by using EUROFTT tests on 65 male students between 12 and 14 years old both doing sport or not The tests included eight measurements: Height, weight, proportion of fat in the body, standing broad jump, sit-ups, sit and reach, bent arm hang, 10x5 metres shuttle run. The results showed that considering the whole test group, the ones who did sport were significantly different from the ones who did no sports in their height and in 10x5 metres shuttle run. On the other hand, the differences in weight, body surface area, proportion of fat in the body, sit and reach, standing broad jump, sit-ups and bent arm hang tests were not significant. The ones doing sport were compared to the ones doing no sport in their own age groups. The group including 12- 13 years old boys doing sport showed difference in height, weight and body surface area, but no significant difference in the proportion of fat in the body, standing broad jump, sit- ups, sit and reach, bent arm hang and 10x5 metres shuttle run. The group including 12- 13 year old boys doing no sport showed difference in the tests of height, weight, body surface area, but showed no significant difference in the results of the proportion of fat in the body, sit-ups, sit and reach, bent arm hang, and 10x5 metres shuttle run and standing broad jump. The group including 13- 14 years old boys doing sport showed difference in height and weight, but no significant difference in the other tests. The some age group but the ones who did no sports showed difference in height only. Between 12 and 14 age groups doing sports, there were significant differences in the results of height, weight standing broad jump, bent arm43 hang, 10x5 metres shuttle run and body surface area, but no significant differences in the other tests. Between 12 and 14 age groups doing no sports, except height, weight, proportion of fat in the body, body surface area and sit and reach tests, there were no significant differences. Generally this study's results similar to other country's results.