Erken ve geç eritropoetin tedavisinin prematürelik anemisi gelişimi ve transfüzyon ihtiyacı üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 171606
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KÜÇÜKÖDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yaşamın ikinci haftasından sonra verilen eritropoetin (rHuEPO) tedavisi prematürelerin transfuzyon ihtiyacını azaltır. Bununla birlikte tetkikler için alman kanın sebep olduğu aneminin engellenmesinde, eritropoetin tedavisine ilk iki haftada başlanıp başlanmaması tartışma konusudur. Bu çalışmada hayatın ilk iki haftasında başlanan rHuEPO tedavisinin prematürelerdeki transfuzyon sayısı ve miktarını azaltıcı etkisinin olup olmadığının ve erken ve geç eritropoetin tedavisinin prematürelik anemisini engellemede farklı etkinlikleri olup olmadığının araştırılması planlanmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı'nda takip edilen, gebelik haftaları 32 haftanın ve doğum ağırlıkları 1500 gramın altında olan 63 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak erken rHuEPO grubu ( rHuEPO ilk iki haftada başlanan 17 bebek), geç rHuEPO grubu (rHuEPO ikinci haftadan sonra başlanan 16 bebek) ve kontrol grubu (rHuEPO almayan 35 bebek) şeklinde gruplandırıldı. Grup I ve IF deki hastalara rHuEPO 600 İÜ/kg/hafta dozunda, subkutan olarak, 6 hafta süresince verildi. Bütün hastalar oral yoldan demir (6 mg/kg/gün), folik asit (25u.g/gün) ve E vitamini (50 ünite/gün) aldılar. Ortalama doğum ağırlıkları grup Fde 1085.88 ± 178.15 (720-1430) gram, grup IF de 1030.63 ± 252.23 (690-1420) gram, kontrol grubunda 1132 ± 134 (650-1400) gram idi (p>0.05). Grup Fin ortalama gebelik haftası 28.41 ± 2.27 (24-32 ) hafta, grup ü'nin 27.63 ± 1.82 (25-31 ) hafta ve kontrol grubunun 28.83 ± 1.27 (26-31) hafta idi (p>0.05). Ortalama yatış süreleri grup Fde 41.35 ± 14.36 (15-72) gün, grup IF de 56.38 ± 20.08 (29-105) gün, kontrol grubunda ise 28.66 ± 16.1 1 (10-63) gündü ( p0.05). Grup III ise retrospektif değerlendirildiğinden CRIB skorlaması yapılmamıştır. Grup Fe transfüze edilen kan miktarı ortalama 14.12 ± 15.02 (0-40) ml/kg, grup Il'ye 30.00 ± 19.32 (0-60) ml/kg, kontrol grubuna 7.71±14.97 (0-70) ml/kg idi (p0.05). Eritropoetin tedavisi boyunca %25 hastada trombositoz görüldü. Grup Fde 6 haftalık eritropoetin tedavisinin maliyeti hasta başına ortalama 110±11 VI(86-133) YTL, grup IFde 106±14 (86-133) YTL idi. Grup Fdeki prematürelerin hasta başına ortalama transfüzyon maliyeti 220±219 (0- 600) YTL, grup ITde 450±289 (0-900) YTL, grup III' de 1 15±224 (0- 1050) YTL idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The administration of recombinant human erythropoietin (rHuEpo) after the first 2 weeks of life reduces the transfusion requirement in premature infants. However, its use throughout first 2 weeks of life, when anemia results predominantly from phlebotomy losses, remains controversial. We investigated whether early use of rHuEpo would reduce the total transfusion requirement, and the number of transfusions throughout first 2 weeks of life and to compare the effectiveness of early and late use rHuEpo to prevent the anemia of prematurity. 63 patients with birth weight 0.05) and mean gestational age 28.41 ± 2.27 (24-32 ) versus 27.63 ± 1.82 (25-31 ) versus 28.83 ± 1.27 (26-31) weeks (p>0.05) in the early rHuEpo group, the late rHuEpo group, and control group, respectively. Mean lenght of stay was 41.35 ± 14.36 (15-72) day in the early rHuEPO group, 56.38 ± 20.08 (29-105) day in the late rHuEPO group and 28.66 ± 16.1 1 (10-63) day in control group ( p0.05). The control group was investigated retrospectively so the CRTB score of that group were not available. Mean transfusion volume was 14.12 ± 15.02 (0-40) versus 30.00 ± 19.32 (0-60) versus 7.71±14.97 (0-70) ml/kg ( p0.05). Thrombocytosis was detected during rHuEpo treatment in %25 of the infants. Mean charge per patient for rHuEpo charge for 6 weeks was 110±11 (86-133) YTL YTL in the early rHuEpo group and 106±14 (86-133) YTL in the late rHuEpo group.