Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle periton diyalizi yapılan çocuk yaş grubu hastalarda plazma S100A12 düzeyi ile karotis intima media kalınlığı karşılaştırması ve ateroskleroz ilişkisi
The relationship of plasma S100A12 levels and carotis intima media thickness and athosclerosis in pediatric patients WHO have peritoneal dialysis due to chronic renal failure
- Tez No: 788418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP AKBALIK KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
AMAÇ:Son Dönem Böbrek Yetmezliği (SDBY), çocuk hastalarda periton diyalizi (PD) ve hemodiyaliz (HD) gibi böbrek yerine koyma tedavileri ile normal böbrek işlevlerinin yalnızca %10- 15'i gerçekleştirilebilen ciddi morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Bu hastalarda aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar önde gelen mortalite ve morbidite nedenlerinden olduğundan bu sürece katkıda bulunan nedenlerin dikkatle saptanması ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir.Kronik inflamasyon, oksidatif stres ve gelişmiş glikasyon son ürünlerine (AGE-RAGE) bağlı endotel disfonksiyonu tanımlanan risk faktörlerindendir. Periton diyalizi hastalarında proteinlerin ve lipidlerin glikasyonu ile oluşan gelişmiş glikasyon son ürünlerinden olan S100A12; Makrofaj, lenfosit ve endotel hücrelerinin yüzeyinden aşırı eksprese edilerek AGE-RAGE aracılı proinflamatuar sitokin yanıtı ileateroskleroza neden olabilmektedir. Kardiyovasküler hastalıkların bir göstergesi olarak kabul edilen artmış karotis intima media kalınlığı ile yüksek S100A12 düzeyiyetişkin periton diyalizi hastalarında gösterilmiştir. Bu çalışma ile S100A12 düzeylerinin inflamasyon biyobelirteçleri ile karotis intimamedia kalınlığı (KİMK) üzerine etkisini araştırmayı ve ateroskleroz ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmada en az 3 aydır SDBY nedeniyle periton diyalizi yapan 36 çocuk hasta ve karşılaştırmalı analiz için kontrol grubu olarak benzer bir protokol uygulanan aynı yaş grubundaki, çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran bilinen ciddi veya kronik bir hastalığı bulunmayan 38 sağlıklı çocukta laboratuvar parametreleri,karotis intima media kalınlığı (KİMK) ve S100A12 düzeyini değerlendirdik. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, boy, kilo, vüvut kitle indeksi (VKİ) ve SDBY tanısı ile ilgili bilgiler (KBY etyoloji,rezidü renal fonksiyon (RRF) varlığı, periton diyalizi modalitesi ve süresi), kan basıncı evreleri ve antihipertansif tedavileri, almakta oldukları destek tedavileri (fosfor bağlayıcı tedavi,anemi tedavisi), KİMK kalınlığı, S100A12 düzeyi ve eş zamanlı bakılan üre, kreatinin, albümin, fosfor, kalsiyum, alkalen fosfataz(ALP), total kolesterol, trigliserid, LDL, HDL, parathormon(PTH), ferritin, C-reaktif protein (CRP), lökosit sayısı, hemoglobin düzeyi, absolü nötrofil sayısı (ANS), absolü lenfosit sayısı (ALS), trombosit sayısı) bilgileri kullanıldı.Tüm katılımcıların bilateral karotis arter intima media kalınlığı (KİMK) eğitimli tek bir pediatrik kardiyolog tarafından MHz 11L-D vasküler prob ileVivid E9 XD Clear 4D (GE Electronic, ABD) ekokardiyografi cihazı ile gerçek zamanlı ultrasonografi ile ölçüldü.S100A12'nin (pg/mL) konsantrasyonlarıplazmaları ayrılıp(-70°C'de) dondurulan numunelerden üreticinin talimatlarına göre piyasada bulunan ELISA Kiti ile ölçüldü.(Human S100A12(Protein S100-A12)- ELISA Kiti. Wuhan Fine Biotech Co.,Ltd.) İstatistiksel analizler IBM SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı) versiyon 26.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM:End Stage Renal Failure (ESRD) is one of the serious causes of morbidity and mortality in pediatric patients, in which only 10-15% of normal kidney functions can be achieved with renal replacement therapies such as peritoneal dialysis (PD) and hemodialysis (HD). Since atherosclerotic cardiovascular diseases are among the leading causes of mortality and morbidity in these patients, it is very important to identify carefully and treat the causes that can be contribute to this process. Chronic inflammation, oxidative stress and endothelial dysfunction due to advanced glycation end products (AGE-RAGE) are among the identified risk factors. S100A12, which is one of the advanced glycation end products formed by the glycation of proteins and lipids in peritoneal dialysis patients; macrophage, it can be overexpressed on the surface of lymphocytes and endothelial cells and cause atherosclerosis with AGE-RAGE mediated proinflammatory cytokine response. Increased carotid intima media thickness and high S100A12 level, which is considered as an indicator of cardiovascular diseases, have been demonstrated in adult peritoneal dialysis patients. In this study, we aimed to investigate the effect of S100A12 levels on inflammation biomarkers and carotid intimamedia thickness (CIMT) and to evaluate its relationship with atherosclerosis. MATERIALS AND METHODS:In the study, 36 pediatric patients who had undergone peritoneal dialysis for at least 3 months for ESRD and a similar protocol as a control group for comparative analysis were performed in the same age group, admitted to the pediatric outpatient clinic. Thirty-eight healthy children with no known serious or chronic diseasewere evaluated withlaboratory parameters, carotid intima media thickness (CIMT) and S100A12 level. Information about the patients' age, gender, height, weight, body mass index, BMI and ESRD diagnosis (CRF etiology, presence of residual renal function (RRF), peritoneal dialysis modality and duration), blood pressure stages and antihypertensive treatments, supportive treatments (phosphorus binding therapy, anemia therapy), CIMT thickness, S100A12 level with simultaneous urea, creatinine, albumin, phosphorus, calcium, alkaline phosphatase (ALP), total cholesterol, triglyceride, LDL, HDL, parathormone (PTH), ferritin, C -reactive protein (CRP), leukocyte count, hemoglobin level, absolute neutrophil count (ANS), absolute lymphocyte count (ALS), platelet count) information were used.Bilateral carotid artery intima-media thickness (CIMT) was performed by a single trained pediatric cardiologist to all participants with a live E9 XD with 11 MHz 11L-D vascular probe with a Clear 4D (GE Electronic, USA) echocardiography device measured by real-time ultrasonography.Concentrations of S100A12 (pg/mL) were measured from samples that were plasma separated and frozen (at -70°C) with the commercially available ELISA Kit according to the manufacturer's instructions. (Human S100A12(Protein S100-A12)- ELISA Kit. Wuhan Fine Biotech Co., Ltd.) Statistical aAnalyzes were performed with IBM SPSS (Statistics Package Program for Social Sciences) version 26.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA).