Osteoid osteomanın cerrahi tedavi sonuçları
  1. Tez No: 171622
  2. Yazar: RAFAT DHAİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT HIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET 1982-2005 yıllan arasında ameliyat edilmiş 36 osteoid osteoma olgusu incelenmiştir. Kontrole gelen 21 olgunun şikayetleri, fizik muayeneleri, direkt grafileri ve BT'leri incelenmiştir. Kontrole gelen olguların hiçbirinde şikayeti ve fizik muayenesinde özellik saptanmamıştır. Radyolojik olarak 2 olguda nüks saptanmıştır. Nüksü saptanan olguların BT incelemelerinde nidus saptanmış olup l'inde MRG'de nidus olduğu l'inde nidus olmadığı saptanmıştır. BT'de ve direkt grafideki periferik skleroz, kortikal kalınlaşma, medüller kanal açıklığı ve kemik morfolojisi olguların yaşlarına, lezyonun intraosseoz yerleşimine, uygulanan ameliyat tekniklerine ve ameliyat tarihlerine göre istatitiksel olarak karşı laştınlmıştır. İnceleme sonucunda kemik remodelasyonu üzerine yaş istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.(p0,05). Osteoid osteoma tedavisindeki amaç nidus eksizyonudur. Radyolojik olarak lezyonun lokalizasyonu tam olarak tespit edildikten sonra küretaj veya multislicing tekniği ile eksizyon en uygun cerrahi tedavi yöntemidir. Komplikasyonları ve kemik remodelasyonu üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle en-blok rezeksiyondan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY 36 patients with osteoid osteoma who were operated between 1982 and 2005 are rewied. 21 patients with osteoid osteoma are overviewed with respect to symptoms, physical examination findings, direct X-rays and CT findings. These 21 cases are who have come to control have no symptoms or physical examination findings. Radiological recurrence found at 2 cases. These cases with recurrence are examined with both CT and MRI. With CT examination in both cases nidae of tumors were visible but with MRI one nidus was visible. Periferic sclerosis, cortical thickening, medullary canal opening and bone morphology in CT and direct X-rays are statistically correlated with patients ages, lesion's intraosseous localization, operative technics used and operation dates. After the review the relation between age and bone remodelling was found to be statistically significant (p0,05). The purpose of osteoid osteoma surgery is nidus excision. Appropriate surgical treatment way of the tumor is excision with curettage or multislicing technic after precise localization of the lesion radiologically. One has to stay away from en-bloc resection because of the complications and negative effects on bone remodelling. 74