N-asetil sisteinin periferik sinir iyileşmesi üzerine etkisi (ratların siyatik sinirinde deneysel çalışma)
The effectiveness of N-asetil sistein at the peripheric nerve
  1. Tez No: 171623
  2. Yazar: BÜLENT KİŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SUBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
7. ÖZET Amaç: Bu çalışma N-Asetil sistemin periferik sinir iyileşmesi üzerine etkilerini elektrofizyolojik olarak arştırılmasıdır. Materyal Metod: Çalışmamızda ağırlıkları 280-320 gram olan 32 rat kullanıldı. Rastgele her grupta 8 adet olacak şekilde dört grup oluşturuldu. GRUP I (SHAM) (n=8): Cerrahi diseksiyon yapılıp, sinire müdahale edilmeyen grup. GRUP II (ŞALİNE) (n=8): Sinirde crush yaralanma yapıldıktan hemen sonra ve 7 gün boyunca intraperitoneal (İP) serum fizyolojik (1ml) yapılan grup. GRUP III (NAC I) (n=8):Sinirde crush yaralanma yapıldıktan hemen sonra ve 7 gün boyunca İP NAC (30 mg; 0,3 mi) yapılan gurup. GRUP IV (NACII) (n=8):Sinirde crush yaralanma oluşturulan bölgeye operasyon anında lokal olarak (100 mg;1 mi), hemen sonra ve 7 gün boyunca İP NAC (30 mg; 0,3 mi) yapılan grup Anevrizma klipsi yardımıyla, ratların 1/3 proksimal femur seviyesinde siyatik sinirde 2 dakika süreyle travma oluşturuldu. Bulgular: SHAM grubu, elektrofizyolojik olarak normal değerlendirildi. ŞALİN grubuna kıyasla, NAC-I ve NAC-ll'de sinir rejenerasyonunu hızlandıran, nöronal ölümü azaltan elektrofizyolojik bulgular tesbit edildi. Sonuç: Yaptığımız çalışmada ve literatürde de belirtildiği gibi N-Asetil siteinin sinir iyileşmesi ve nöronal ölümü azaltması üzerine olan olumlu etkisini elektrofizyolojik olarak gösterdik. NAC, periferik sinir travmalarından sonra lokal ve sistemik olarak kullanılabilecek potansiyel bir aday olabilir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background and aim: Oxidative stress has been implicated as an important factor in many diseases. We aimed to investigate the potential effects of N- acetyl cysteine, a well known antioxidant, on neuronal healing by electrophysiological means. Materials and methods: We studied 28 male wistar rats weighing between 200 and 250 grams. We randomly assigned them into 4 equal groups as followed: Group I SHAM (n=8): Surgery performed without crushing nerve injury Group II SALINE (n=8): An intraperitoneal irrigation with saline solution (1 ml) was conducted immediately and on the following 7 days after crushing nerve injury Group III NACİ (n=8) : An intraperitoneal injection of NAC (30 mg=0.3 ml) was conducted immediately and on the following 7 days after crushing nerve injury Group IV NACII (n=8): An intraperitoneal injection of NAC (30 mg=0.3 ml) was conducted during the operation (100 mg=1 ml), immediately (30 mg=0.3 ml) and on the following 7 days (30mg=0.3 ml) after crushing nerve injury. The crushing nerve injury was created by compression of sciatic nerve with aneurysm clip at the level of proximal 1/3 part of femur for 2 minutes. Results: The results of histopathologic and electrophysiological analysis was normal in SHAM group. Electrophysiological findings compatible with accelerated neuronal regeneration and decreased neuronal death were more common in NACİ and NACII groups than SALINE group. Conclusion: It can be concluded that the therapeutic effects of N- Acetyl cysteine on neural healing was observed by electrophysiological findings, as proposed in literature previously. N-acetylcysteine may be a potential agent to be used after peripheral nerve injuries by local or systemic routes. 51