Akut koroner sendromlu hastalarda kan sayımı parametrelerinin kardisyovasküler olaylar ve koroner arter anatomisi ile ilişkisi
Association between complete blood count parameters with adverse cardiovascular events and coronary artery anatomy in patients with acute coronary syndromes
- Tez No: 171621
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ÖNGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
7. ÖZET Akut Koroner Sendromlu Hastalarda Kan Sayımı Parametrelerinin Kardiyovasküler Olaylar ve Koroner Arter Anatomisi ile İlişkisi. Giriş: İnflamasyon ve tromboz ateroskleroz ve akut koroner sendromların gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Ayrica aneminin de miyokard iskemisini provoke edebileceği ve var olan iskemiyi olumsuz etkilediği de bilinmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı akut koroner sendromlu hastalarda başvuru sırasında bakılan kan sayımı parametreleri ile istenmeyen kardiovasküler olaylar ve koroner arterlerde anjiografık lezyon yaygınlığı ve şiddeti arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya akut koroner sendrom tanısı almış ve çalışmadan dışlanma kriterlerini karşılamayan 247 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Association Between Complete Blood Count Parameters with Adverse Cardiovascular Events and Coronary Artery Anatomy in Patients with Acute Coronary Syndromes Background: Inflammation and thrombosis have been shown to play a role in atherosclerosis and acute coronary syndromes and anemia has been shown to worsen the myocardial ishaemic insult. Objective: This study was designed to determine the relationship between baseline complete blood count parameters and adverse cardiovascular clinical outcomes and angiographic extent and degree of coronary artery disease in patients with acute coronary syndromes. Method: We evaluated 247 patients with acute coronary syndromes who did not have any of the exclusion criteria.