Osteoid osteomanın intraoperatif lokalizasyonunun belirlenmesinde gama prob uygulaması
Intraoperative localization of an osteoid osteoma using a gamma probe
- Tez No: 242012
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osteoid osteoma, benign ancak ağrılı bir kemik tümörüdür ve nidusun eksizyonu ile tedavi edilir. Erişilmesi zor yerleşimli olduklarından tümörün komplet eksizyonu için ve çevresindeki kemik dokunun gereksiz rezeksiyonunun olmaması için intraoperatif lokalizasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, osteoid osteomanın preoperatif planlamasında ve intraoperatif lokalizasyonunda kullanılan yöntemlerden biri olan intraoperatif gama prob uygulamasının etkinliğini değerlendirmeyi amaçladıkÇalışmaya, klinik ve radyolojik bulgular sonucu osteoid osteoma ön tanısı konmuş ve operasyon planlanan, 10'u kadın, 16'sı erkek, yaş ortalaması 19.6 (6-45 yaş) olan 26 hasta dahil edildi. Tüm hastalar, preoperatif 15-20 mCi erişkin dozu ve çocuklar için azaltılmış dozda Tc99m MDP intravenöz verildikten 3 saat sonra yapılan kemik sintigrafisini takiben operasyona alındı. Tüm operasyonlar gama prob rehberliğinde yapıldı. İnsizyondan önce lezyon bölgesi gama prob sayımlarına göre belirlendi. İnsizyondan sonra lezyon bölgesi ve periferindeki normal kemik doku yüzeyinden ve eksizyon sonrası kaviteden gama prob ile radyoaktivite sayımları alındı. Kavite, radyoaktif sayımları periferindeki normal doku düzeyine yaklaşıncaya kadar genişletildi. Klinik sonuçlar postoperatif ağrı değerlendirmesiyle yapıldı ve eksize edilen kemik doku paraçaları histopatolojik olarak değerlendirildi.Operasyondan önce yapılan üç fazlı kemik sintigrafisi, tüm hastalarda BT'de tariflenen lezyon alanında artmış uptake gösterdi. İntraoperatif olarak, gama prob ile lezyon bölgesi tüm olgularda lokalize edildi.
Özet (Çeviri)
Osteoid osteoma is a benign but painful bone-forming tumour which can be cured by complete surgical excision of the nidus. Since osteoid osteomas may be situated in a location of difficult accessibility, exact intraoperative localization is needed to remove the tumour completely without unnecessary sacrifice of surrounding bone. The purpose of the our study was to examine the applicability of gamma probe in the intraoperative localization of osteoid osteoma.26 patients who had a presumptive diagnosis of osteoid osteoma and were submitted to surgical treatment were included in this study. 16 patients were males and 10 were females with ages ranging from 6-45 (mean 19.6) years. Patients were each injected intravenously with the appropriate dose (15-20 mCi for adults and a lower, adapted dose for children) of Tc99m-MDP 3 to 4 hours before operation. Bone scan was obtained immediately prior to operation. İntraoperatively, before the skin incision is made, the prob is passed over the area for approximate localization. After the bone was exposed, counts rates in the lesion and adjacent normal bone, after excising the lesion, counts of the cavity were established. The cavity was widened until it?s counts approximated to the level of the counts of the adjacent normal bone. The clinical outcome was determined by postoperative pain relief. Histopathology studies were directed to identifying nidus in samples.The preoperative scintigram revealed a hot spot in every patient in a location correlating well with the lesion on CT. İntraoperatively the lesion could be localised by the gamma probe in every patient.