360 derece performans geribildirim sistemi: Bir örnek olay değerlendirmesi
360 degree performance feedback system: Evaluation of a case study
  1. Tez No: 171629
  2. Yazar: DEFNE BULUT ESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
11 ÖZET BULUT ESEN, Defne. 360 Derece Performans Geribildirim Sistemi: Bir Örnek Olay Değerlendirmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu tezde klasik işgören performans değerleme sistemleri detaylı olarak incelenerek yetersiz yanlan ortaya konulmuş, klasik değerleme anlayışının zaaflarını gidermede üstün yönleri ile dikkatleri çeken yeni bir yaklaşım olan 360 derece performans geribildirim sistemi incelenmiştir. Çalışmada, 360 derece performans geribildirim sistemini geçerli ve etkin kılacak olan temel ilkeler detaylı olarak incelenerek, bu ilkelerin taviz verilmeden ve titizlikle uygulanması halinde sistemin sağlayacağı faydalar ortaya konulmuştur. Ayrıca, 360 derece performans geribildirim sisteminin küçük ölçekli ticari bir işletmede ilk kez uygulanmasını içeren bir örnek olay olarak ele alınarak, karşılaşılan problemler ve sistemden sağlanan faydalar değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Performans, Performans Yönetimi, İşgören Performans Değerlemesi, 360 Derece Performans Geribildirim Sistemi
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT BULUT ESEN, Defne. 360 Degree Performance Feedback System: Evaluation of a Case Study, Master's Thesis, Ankara, 2006. In this thesis traditional employee performance evaluation systems as well as their weaknesses are examined in detail, and 360 degree performance feedback, a new system which has attracted attention due to its prevailing features that overcome the weaknesses of the traditional approach, is discussed. This study addresses in detail the fundamental principles that make the 360 degree performance feedback system effective along with the benefits of the system that will be realized if these principles are followed. A case study of the first-time implementation of the system in a small business firm was examined to determine the problems faced during implementation and the benefits the system provided. Key Words Performance, Performance Management, Employee Performance Evaluation, 360 Degree Performance Feedback System