Kronik hemodiyaliz hastalarında metabolik kemik hastalığı
Metabolic bone disease in chronic hemodialysis patients
  1. Tez No: 171628
  2. Yazar: FATİH MEHMET VELİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç : Bu kesitsel çalışmada düzenli hemodiyaliz tedavisi gören SDBY li hastalarda renal osfeodistrofi sıklığını, renal osteodistrofi ile ilgili faktörleri ve hemodiyaliz tedavisinin metabolik ke}nik hastalığı üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Hasta Seçimi ve Yöntem : İstanbul'da faaliyet gösteren 6 hemodiyaliz merkezinde tedavi gören toplam 1018 hasta çalışmaya alındı Hastalar daha sonra intakt parathormon düzeylerine bakılarak 4 gruba ayrıldı.iPTH düzeyi 150 pg/mT nin altında olan hastalar A grubu , 150-300 pg/ml olanlar, B grubu 301-800 pg/ml olanlar, C grubu ,800 pg/ml 'ün üzeri olanlar D grubu olarak belirlendi.Bu dört grup arasında dosyalardan elde edilen veriler (yaş,kronik renal yetmezlik süresi, diyaliza Ca düzeyi diyaliz suresi, Ca,fosfor,iPTH ,alkali fosfataz, albümin, demir,demir bağlama kapasitesi, hematokrit, hemoglobin,lökosit,trombosit, ALT, AST ,ferritin,ürik asit, glikoz, LDH, Kt / V,URR, cinsivet,diyabet ve hipertansiyon varlığı ve ilaç kullanımı) karşılaştırıldı.Paratiroid bezi büyümesinin saptanmasında ultrasonografi,bilgisayarlı tomografi,manyetik rezonans görüntüleme ve sintigrafi l sonuçlan kullanıldı.Bu dört grup arasında paratiroid bezi görüntülenmesinde kullanılan yöntemlerin sıklığı, paratiroid bezi büyümesi sıklığı ve paratiroidektomi sıklığı incelendi. Bulgular: Çalışmamızdaki 1018 hastanın 538'i erkek (%52,8),480'i kadın(%47,2) olup ortalama yaşlan 50,53 ±16,28 yıl olarak bulundu.Hastaların ortalama iPTH değerleri 369 ± 405 pg/ml l ,ortanca:239 pg/ml, [ 6,8-2657 ] olarak bulundu. iPTH değerlerine göre yapılan sınıflandırmaya göre; A grubunda (< 150 pg/ml) 352 hasta ( % 34,5), B grubunda (150-300 pg/ml) 241 hasta ( % 23,7), C grubunda (301-800 pg/ml) 302 hasta ( %29,7), D grubunda (> 800 pg/ml) 123 hasta (% 12,1) olarak belirlendi. yarışmamızda herhangi bir görüntüleme yöntemi ile paratiroid bezi büyümesi saptanma sıklığı % 9,2 olarak bulundu. Artmış iPTH düzeyleri ve paratiroid bezi büyümesi ile yüksek serum fosfor düzeyi ,düşük Kt/V ve URR arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü.Sonuç : Sekonder hiperparatiroidizm ve paratiroid bezi büyümesi sıklığının hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda yüksek prevalansa sahip olduğu görüldü. Çalışmamızda adinamik kemik hastalığı gelişiminde; diyabetes mellitus5ileri yaş,yüksek kalsiyum içeren diyaliz sıvısı kullanımı,agresif fosfor kontrolünün rolü olduğu görüldü. Bu bilgiler hemodiyaliz hastalarında metabolik kemik hastalığının tedavisi açısından önem taşır.
Özet (Çeviri)
Aims : We conducted a croos-sectional study to investigate the prevalence and the relevant risk factors of renal osteodystrophy in ESRD patients who were on reguler HD treatment. Methods : We looked at a random sample of 1018 HD patients enrolled in six outpatients HD units in Istanbul. Clinical biochemical and radiological data were collected from patient files. Four patient subgroups were formed according to their intact parathyroid hormone (iPTH) levels: Group A; iPTH800 pg/ml.The groups were compared according to the following parameters(age,duration of KBY,dialysate Ca levels,duration of dialysis, Ca,P, iPTH,ALP,albümine,Fe, sex,diabetes mellitus , hypertension and treatment. Parathyroid gland enlargement was defined according to the result of any of the following examination; ultrasound, computerized tomography, magnetic resonance irriaging, syntigraphy. We also compared the following parameters; imaging modality use, incidence of parathyroid gland enlargement and incidence of parathyroidectomia. Results : 538 (52.8%) of the patients were male, 480 (47.2%) of them were female. Mean age was 50| .5±16.3years. Mean iPTH was 369 ± 405 pg/ml , median 239 pg/ml , range [ 6.8-2657 ].The patients were classified according to PTH levels; Group A ( < 150 pg/ml ) 352 patients ( % 34,5 ), Group B ( 150-300 pg/ml ) 241 patients ( % 23,7 ), group C ( 301-800 pg/ml) 302 patients ( %29,7 ), group D ( > 800 pg/ml ) 123 patients ( % 12,1 ). Overall parathyroid gland enlargement prevalence was 9.2%. Elevated PTH levels and parathyroid g] and enlargement were associated with high phosphate levels and low Kt/V and URR. Conclusions : Prevelence of secondary hyperparathyroidism and parathyroid enlargement was high in hemodialysis patients. According to our results diabetes mellitus, older age,high dialysate cilcium,agressive phosphorus control were associated with adynamic bone disease. Our findings are important for the management of metabolic bone disease abnormalities in hemodialysis patients.