Kliniğimizde myoma yeteri indikasyonu ile gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin geriye doğru irdelenmesi
  1. Tez No: 171639
  2. Yazar: HURŞİDE GANİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK IŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Uterus leiomyomlarının tedavisinde uygulanan total abdominal histerektomi ve myomektomi girişimlerinin, klinik özellikleri, ameliyat nitelikleri, patolojik değerlendirme sonuçlan, komplikasyonları ve myomektomilerin fertilite üzerine etkileri irdelenerek değerlendirilmesi Yöntem ve Gereçler: Bu çalışma geriye doğru olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında 1.10.2005-31.1.2006 tarihleri arasında, 1996-2005 yıllan arasında 'myoma uteri' tanısıyla Aseptik Servisinde öpere edilmiş olan hastaların dosyalarının geriye doğru olarak incelenmesi ve myomektomi uygulanmış olgularla telefon görüşmesi yapılarak ile oluşturuldu. İstatistiksel analizlerde, Ki-kare (gerektiğinde Fisher's exact test) ve ANOVA yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: evaluating total abdominal histerectomy and myomectomy procedures for uterine fibrioid treatment by means of clinical status, operation quality, pathologic outcomes, complications and impact of myomectomy on fertility. Materials and Method: We performed this retrospective study by scanning patient files undergoing surgery in Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department for uterine fibroid removal during years 1996 and 2005. This study was concluded in between September lrst, 2005 and January lrst, 2006. The statistical analysis was performed using Chi-square ( Fisher's extract when necessary) and ANOVA method.