Türkiye'de çevre mevzuatı ve uygulamalarındaki sorunlar
  1. Tez No: 17164
  2. Yazar: EROL ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERİT KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
J2 VII. ÖZET i Türkiye'de çevre mevzuatı ve uygulamalarındaki sorunları tespit etmek ve sorumlu kişi ve kuruluşlara çözüm önerileri getirmek amacı ile yapılan bu ça lışma, Kasım 1990- Mart 1991 tarihleri arasında Ankara, Adana, Kayseri, Mersin ve İzmit illerinde, çevreden sorumlu kuruluş yetkilileri ve büyük sanayi işletmele rinin yöneticilerine anket uygulanmak suretiyle gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, çevreden sorumlu kuruluşlar arasında işbirliği bulunmadığı, yetki kargaşası olduğu, mevzuatın kendi içerisinde çelişki leri bulunduğu, hizmeti yürütecek sayı ve nitelikte personel ile çevre mevzuatı nın öngördüğü analiz ve ölçümleri yapabilecek yeterlilikte laboratuvar, araç-ge- reç olmadığı, mevzuatın ilgililerce takip edilemediği, anlaşılamadığı ve uygula maya konulamadığı tespit edilmiştir. Mevzuat ve uygulamadaki sorunların köklü bir biçimde çözülebilmesi için, iller ve ilçelerde uzantısı olan bir örgütlenmeye gidilmesi, çevre ile ilgili bü tün yetki ve sorumlulukların da bu örgüte aktarılması, çevre bilincinin geliştiril mesi ve pekiştirilmesine yönelik her seviyede eğitim faaliyetine başlanması öne rilmiştir. VIII. SUMMARY This study is carried on in Ankara, Adana, Mersin, Kayseri, and İzmit provinces, by interviewing with the officials who are responsible for the environ mental prevention and with the authorities of some industrial work places. The objective of the study was to find out the problems arising from the practise of laws and regulations related to environmental protection. It is observed that there are nearly 80 laws and regulations concerning the protection of environment and nearly 25 executive official positions who are responsible of them. It is also observed that these laws and regulations are nei ther well anderstood by the officials, nor they are put in practice sufficiently. All of the officials complained about the lack of qualified personnel and laboratory facilities and interference of authorities as well. It seems impossible to overcome the prevailing problems by the pres ent organizations which are indirectly responsible of the issue, so it is conclud ed that for a radical solution, a new organization -which has peripheral branches-should be established and all of the authorities should be gathered in this department. It is also concluded that curriculums at all levels should be re vised and issues on the protection of nature should be implanted for a long- lasting solution.
Özet (Çeviri)