Androgenetik patates haploidleri üzerinde morfolojik ve sitolojik araştırmalar
  1. Tez No: 17163
  2. Yazar: ZİHİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ABSTRAKT Beş patates genotipine ait anterler iki farklı besin ortamın da kültüre alınmış ve 2.4 D (2mg/l> * kazein hydrolizat (lg/l>+ BAP içeren MS besin ortamı ile 6/7 genotipi anter kültürü için başarılı bulunmuştur. Daha önce 6/7 genotipinden elde edilmiş androgenetik bitkiler sitolojik, morfolojik ve tarımsal özellikler bakımından karşılaştırılmıştır. Dihaploid bitkilerin yanı sıra farklı ploidi düzeyinde ye' aneuploid bitkiler ortaya çıkmıştır. Mikroskobik, morfolojik ve verim özellikleri bakımından dihaploidlerin donör ebeveyn 6/7 ve tetraploidlerden geride kaldığı görülmüştür. Donör genotipi verim bakımından geçen aneuploid klonlar mevcuttur. ABSTRACT The anthers of five potato genotypes were cultured in two nutrient media and the nutrient medium containing 2.4 D (2mg/l) + Casein hydrolysate (lmg/1) + BAP (2mg/l) and the genotype 6/7 were found to be suitable for a successful anther culture. Androgenetic plants previously obtained from 6/7 were compared for cytological, morphological and agromomical traits. Plants with various ploidy levels and aneuploids appeared along with the dihaploids. Dihaploids were inferior to the donor parent, 6/7 and the tetraploids in terms of the cytological, morphological and yield traits. There were some aneuploid clones surpassing the donor genotype for yield.
Özet (Çeviri)