Son dönem böbrek yetmezliği hastalarında geleneksel olmayan kardiyovasküler risk faktörleri üzerine diyaliz tedavi modalitelerinin etkisi
Effect of dialysis treatment modalities on non-traditional cardiovascular risk factors in end stage renal failure patients
- Tez No: 171659
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Diyaliz tedavisi gören SDBY hastalarının büyük bir kısmı kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle ölmektedirler. Kardiyovasküler hastalıklar için geleneksel olmayan risk faktörleri şunlardır; Kronik böbrek hastalığı tipi; azalmış glomerüler filtrasyon hızı; proteinüri; renin anjiyotensin sistem aktivitesi; ESS aşın yüklenmesi; anormal Ca - P metabolizması; dislipidemi; anemi; malnütrisyon; inflamasyon; enfeksiyon; trombojenik faktörler; oksidatif stres; artmış homosistein düzeyleri; üremik toksinler. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemodiyaliz Ünitesinde en az bir yıldır düzenli olarak hemodiyaliz ve SAPD tedavisi gören toplam 80 (HD: 40, SAPD: 40) hasta çalışmaya alındı. SDBY hastalarının geleneksel olmayan kardiyovasküler risk faktörlerinden; Hipoaibuminemi (alb); anemi (hb); inflamasyon (CRP); aşırı Demir Birikimi (ferritin); anormal Divalan iyon metabolizması (Ca, P, Ca x P, PTH); artmış ekstraselüler sıvı hacmi; hiperhomosisteinemi; protrombotik faktörlerden hiperfibrinojenemi; malnütrisyon parametrelerinden albumin, kreatinin, üre, total kolesterol incelenmiştir. Homosistein, LAD (sol atriyum boyutları ), üre hemodiyaliz hastalarında yüksek bulunmuştur. Albümin düzeyleri sürekli ayaktan periton diyaliz hastalarında daha düşük fibrinojen ve kolesterol düzeyleri ise daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmamıza alınan HD ve SAPD hastalarında geleneksel olmayan risk faktörlerinden anemi, Ca-P metabolizması, inflamasyon, aşırı demir birikimi üzerine diyaliz tedavi modalitelerinin etkisi farklı bulunmamıştır. Ancak yine geleneksel olmayan risk faktörlerinden hipoaibuminemi, malnütrisyon, hiperhomosisteinemi, trombojenik faktörler ve bağımsız bir risk faktörü olarak da ele alınmış olan üremi üzerine diyaliz tedavi modalitelerinden olan hemodiyaliz ve sürekli ayaktan periton diyalizi' nin etkileri birbirlerinden farklı bulunmuştur. Bu hastaların 47takip ve tedavilerinde bu risk faktörlerinin de değerlendirilmesi daha rasyonel bir yaklaşım gibi görünmektedir ANAHTAR KELİMELER: Geleneksel olmayan Kardiyovasküler risk faktörleri, Hemodiyaliz (HD), Sürekli ayaktan Periton Diyalizi (SAPD ) 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiovascular diseases are the morbidity and mortality cause in chronic renal diseases. Non-traditional cardiovascular risk factors and dialysis treatment modalities effects' on these risk factors are concerned in this study. Non-traditional cardiovascular risk factors in end stage renal diseasese are ;chronic renal disease type( Diagnosis), decreased GFR, proteinuria, renin angiotensin system activity, volume over load, abnormal Ca-P metabolism, dyslipidemia, anemia, malnutrition, inflamation, infection, thrombogenic factors, oxidative stres, hyperhomocysteinemia, ureamic toxins.Total 80 ; 40 continous ambulatory peritoneal dialysis ( CAPD) and 40 Hemodialysis patients in Hemodialysis unit of Dicle University Faculty of Medicine Hospital were studied. Non-traditional risk factors; anemia ( hemoglobin), (Ca, P, Ca x P and PTH) abnormal Ca-P metabolism, (CRP) inflamation, (Urea) decreased glomerular filtration rate, (Fibrinogen ) thrombogenic factors, (plasma homocysteine levels) Hyperhomocysteinemia, and (Ferritin ) iron over load, Left atrial dimension (LAD) extracelular volume load, (alb.Cr, urea.total cholesterol, ) malnutrition were studied. Homocysteine levels, BUN, LAD were high in hemodiaysis patients. Albumin levels are low in CAPD patients and fibrinogen level were higher in this group. Non traditinal risk factors also have to be defined in chronic renal disease patients' follow up and management because they have an important role in cardiovascular disease in these patients KEY WORDS; Non-traditional cardiovascular risk factors, continous ambulatory peritoneal dialysis ( CAPD), Hemodialysis 49