Üremik olan ve olmayan hastalarda ropivakain ile yapılan aksiller bloğun etkileri
The effects of axillary brachial plexus blocade using 0.5% ropivakaine in uremic patients
- Tez No: 192670
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET MAHLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
817: ÖZET (TÜRKÇE)Üremik hastalar açılan a- v fistül yolu ile hemodiyaliz tedavisi alabilmektedir.Plexus brachialis bloğu oluşturduğu sempatik blok sonucunda vazodilatasyon sağlayarakcerrahi için daha iyi bir ortam yaratırken, fistülün başarısını artırmaktadır.Araştırmamızda; Üremisi olmayan hastalarda el, ön kol ve koldaki küçük cerrahiişlemlerde ve üremisi olan hastalarda fistül cerrahisinde, % 0.5 ropivakain ile aksillerplexus brachialis bloğu uygulayarak meydana gelen bloğun etkilerini karşılaştırdık.Araştırmamıza, el, ön kol ve kol cerrahisi uygulanacak, ASA Ğ-ĞĞĞ risk grubundanyaşları 18-65 arasında olan, rastgele seçilmiş 30 adet üremisi olmayan (Grup A), 30 adetüremisi olan (Grup B) toplam 60 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalara premedikasyonamacı ile sedasyon verilmedi. Hastalar ameliyathaneye alınıp kalp atım hızı, sistemik arterbasıncı, periferik oksijen satürasyonu, solunum sayısı takibi 10., 20., 30., 45., 60., 75., 90.,105., 135.,150. dakikalarda yapılmak üzere monitorize edildi. Venöz damar yolu açıldı.Heparinli injektöre 2 cc venöz kan gazı bakılmak üzere kan örneği alındı. Daha sonra açılanbu damar yolundan 2ml/kg/saat hızında serum fizyolojik verilmeye başlandı.Hastaya uygun pozisyon verilip, cilt sterilizasyonu ve cilde 2 cc lokal anestezikverilmesini takiben aksillanın en tepesinde A. axillarisi palpe ettiğimiz noktadan, sinirstimülatörü ve ucu hariç diğer bölgeleri teflon ile izole edilmiş, 5 cm uzunluğunda, 22 GPeriferik blok iğneleri yardımı ile plexus brachialis'in teminal dalları olan N. medianus, N.ulnaris, N. radialis ve M. corocobrachialis içinde N. musculocutaneus tek tek stimüle edildi.Uygun kas hareketleri görüldüğünde, hastanın boyuna göre formülle belirlenen miktarda %0.5 ropivakain, sitümüle edilen bu sinirlere eşit miktarda paylaştırılarak enjekte edildi.Daha sonra hazırlanan protokole uygun olarak 3., 6., 9., 12., 18., operasyonbaşlangıcı, operasyon bitimi, 120., 150., 180., 210., 240. dakikalarda aksilladaki sinirler tektek motor ve sensoriyal blok açısından değerlendirildi. N. medianus, N. musculocutaneus, N.radialis, N. ulnaris hem sensoriyal hem motor, N. cutaneus antebrachii medialis, N. cutaneusbrachii medialis, N. sensoriyal blok yönünden değerlendirildi.Motor blok, protokolde belirtildiği gibi herbir sinirin innerve ettiği kasınfonksiyonuna göre, hastaya ilgili kasın hareketi yaptırılarak skalaya göre değerlendirildi: 0 =araştırılan sinirle ilgili kasın hareketi bloktan hiç etkilenmemiş (normal güçte), 1 = araştırılansinirle ilgili kasın hareketi bloktan parsiyel etkilenmiş (gücü azalmış = parezi), 2 = araştırılansinirle ilgili kasın hareketi bloktan total olarak etkilenmiş (fonksiyon hiç yok = paralizi).82Sensoriyal blok, 27 G kör uçlu dental iğne kullanılarak, protokolde belirtildiği gibiherbir sinirin innerve ettiği deri alanında pinpirick testi ile duyunun kaybı olarak ölçüldü veskalaya göre değerlendirildi: 0 = iğne batırıldığında ağrı hisediyor, 1 = iğne batırıldığındaağrı değil, dokunma duyusu hissediyor (parsiyel blok = analjezi, 2= iğnenin batırıldığınıtamamen hissetmiyor (total blok = anestezi).Araştırmamızın sonucunda; üremik ve üremik olmayan hasta grupları arasındaincelenen sinirlerde, tüm zaman dilimlerinde sensoriyal ve motor blok yönünden istatistikselolarak anlamlı bir fark bulamadık. Aksiller plexus brachialis bloğu uygularken, çokluenjeksiyon yöntemini kullanmamız ise, blok başarımızın yüksek olmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
838: SUMMARYUremic patients can receive hemodialysis therapy through the AV fistula opened.Plexus brachialis block provides a better setting for surgery by ensuring vasodilation as aresult of the sympathic block it leads to, while enhancing the fistula success.In our study, we compared the quality of the axillary plexus brachialis block providedby 0.5% ropivacaine in small surgical procedures in hand, forearm and arm in patients whodid not have uremia, and in fistula surgery in those with uremia.A total of 60 randomly chosen patients who were to receive hand, forearm and armsurgeries were included in the study. The patients were in the ASA I-III risk group, and theirages varied between 18 and 65. Thirty of these patients did not have uremia (Group A),while the other 30 were uremic (Group B). Patients did not receive sedation forpremedication purposes. The patients were monitorized in the operation room, with heartbeat rates, systemic artery pressures followed at 10, 20, 30, 45, 60, 75, 90, 105, 135, and 150minutes. Venous access was placed, and 2 ml of venous blood was collected into aheparinized injector for blood gas testing. Subsequently, physiological serum was started tobe given at a rate of 2 ml/kg/hour through the venous access.Patients were placed in appropriate positions. Following sterilization of the skin andapplication of 2 ml of anesthetic, the terminal branches of the plexus brachialis, namely N.medianus, N. ulnaris, N. radialis and N. musculocutaneus in M. corocobrachialis, werestimulated one by one at the point where A. axillaris was palpated at the apex of the axilla, by5 cm long 22 G peripheral block needles, which were isolated with Teflon, except for thenerve stimulator regions and the tips. When the appropriate muscle movements were observed,0.5% ropivacaine was injected, distributed in equal quantities, into these stimulated nerves inamounts determined by formulas according to the height of the patient.Following this, the nerves in the axilla were evaluated in terms of motor and sensorialblocks one by one at 3, 6, 9, 12, 18, initiation of operation, and of operation, 120, 150, 180,210, and 240 minutes. N. medianus, N. musculocutaneus, N. radialis, and N. ulnaris wereevaluated in terms of both sensorial and motor blocks; while N. cutaneus antebrachiimedialis, N. cutaneus brachii medialis, N. transversus colli, and N. occipitalis minor wereevaluated in terms of sensorial block, and N. dorsalis scapulae in terms of motor block.Motor block was evaluated as described in the protocol, according to the function ofthe muscles innervated by each nerve, determined by the degree of related muscle movement84performed by the patient, according to the scale: 0 = the movement of the muscle related tothe studied nerve was not affected by the block at all (normal strength) 1 = the movement ofthe muscle related to the studied nerve was partially affected by the block (lower strength =paresis), 2 = the movement of the muscle related to the studied nerve was totally affected bythe block (no function at all = paralysis).Sensorial blocks were measured by pinprick test as described in the protocol as loss ofsense at the areas innervated by each nerve, with a blunt ended 27 G dental needle, andevaluated according to the scale: 0 = feels pain from the needle stick, 1 = feels sense of touchbut not pain from the needle stick (partial block = analgesia), 2= does not feel the needle stickat all (total block = anesthesia).As a result; no statistically significant difference was found in terms of sensorial andmotor blocks in all time segments in the nerves studied, between the uremic and non-uremicpatient groups.