Abdominal kompartman sendromunun değişik basınç ve peritonit durumunda kolon anastomozu üzerine etkisi
The effect of abdominal compartment syndrome with different pressure and pertonitis to the colon anastomoses
  1. Tez No: 171689
  2. Yazar: OSMAN ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN NURİ DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VII. ÖZET Amaç: Bu çalışmanğın amacı değişik basınçlarda ve peritonitin eşlik ettiği durumlarda kolon primer anastomozunun güvenililirliğini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Altmış adet erişkin, erkeklerden izole edilmiş, 200-220 g ağırlığında dişi Spraque Dawley cinsi ratlar çalışmaya. Ratlar randomize olarak 6 gruba ayrıldılar. Gruplar; kontrol, 15 mmHg, 25 mmHg, peritonit, peritonit+15mmHg, peritonit+25 mmHg şeklinde oluşturuldu. Basınç gruplarına 60 dakika intrabdominal basınç uygulandı ve ratlar monitörize edildi. Daha sonra her bir gruba sağ kolondan bir cm rezeksiyon ve anastomoz yapıldı. Postoperatif 7. gün anastomoz yapılan kolon segmenti çıkarılarak patlama basınçları ölçüldükten sonra histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: APB kontrol grubu ile 15mmHg grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Fakat 25 mmHg grubu ile kontrol ve 15mmHg grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0.05). Kontrol grubu ile peritonit+ISmmHg ve peritonit+25mmHg arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p< 0.05). 15 mmHg ve peritonit+15mmHg arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p< 0.05). Sonuç: Abdominal kompartman sendromunda 15 mmHg' ya kadar olan intraabdominal basınç artışlarında eğer peritonit yoksa primer kolon anastomozu yapılabilir. Fakat intraabdominal basınç 25 mmHg üzerine çıktığında ve peritonit mevcudiyetinde primer kolon anastomozu güvenli görünmemektedir. 44
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE EFFECT OF ABDOMINAL COMPARTMENT SYNDROME WITH DIFFERENT PRESSURE AND PERITONITIS TO THE COLON ANASTOMOSES Aim: The purpose of this study is to determine the safety of primer anastomoses of colon in different abdominal pressures and in cases with peritonitis. Materials and Methods: Sixty female bred isolated Sprapue Dawley rats that weighted 200-250 grams were included in the study. Rats were randomly divided in to six groups. Groups were designed as follows: control group, group with 15 mmHg pressure, group with 25 mmHg pressure, group with peritonitis, group with peritonitis and 15mmHg pressure and group with peritonitis and 25 mmHg pressure. Intraabdominal pressure was applied for sixty minutes in pressure groups and rats were monitorised. Afterwards, one cm resection and anastomoses were performed to each group in right colon. The segment of anastomosed colon excised and anastomose bursting pressure (ABP) was measured and colon segment was sampled for histopathologic examination at the end of study. Results: There was no statistically significant difference between control group and group with 15 mmHg pressure in ACS. But there was statistically significant difference between control group, group with 15 mmHg pressure and group with 25 mmHg pressure (p< 0.05). There was no statistically significant difference between group of peritonitis. There was statistically significant difference between control group and group with peritonitis and 15 mmHg pressure (p< 0.05). There was statistically significant difference between control group and group with peritonitis and 25 mmHg pressure (p< 0.05). There was statistically significant difference between group withl5 mmHg pressure and group with peritonitis and 15 mmHg pressure (p< 0.05). In conclusion, primary anastomoses of colon could be performed in ACS with 15 mmHg or less pressures, if peritonitis is not observed. But if intraabdominal pressure is 25 mmHg or higher and if peritonitis is observed, primary anastomoses of colon could not be accepted as safe prosedüre. 45