Kantaron otundan (Hypericum perforatum) elde edilen hyperisin maddesinin insan lenfosit kültürlerinden kardeş kromatid değişimi (KKD) üzerine etkisi
The efficacy of hypericin derived from Hypericum perforatum on sister chromatid exchange (SCE) in human lymphocyte culture
- Tez No: 171690
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HACI RAMAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kantaron Otundan (Hypericum perforatum) Elde Edilen Hyperisin Maddesinin İnsan Lenfosit Kültürlerinde Kardeş Kromatid Değişimi (KKD) Üzerine Etkisi ÖZET Hypericin (Hy) kanser tedavisinde son zamanlarda umut verici bir madde olarak bilimsel çevrelerce ilgi görmektedir. Bu madde hypericum perforatum bitkisinden elde edilen doğal fotsensitizer olup fotodinamik terapi ile kanser tedavisine yönelik çalışmalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Hy molekülünün karanlıkta genotoksik etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Bunun için sağlıklı ve gönüllü 10 kişiden (5 bay ve 5 bayan) periferal kan örnekleri alındı. Biri kontrol ve ikisi deney olmak üzere üç grup oluşturuldu. İlk gruba kardeş kromatid değişimi (KKD) prosedürü diğer iki gruba düşük doz (5 uM/L) ve yüksek doz (10uM/L) Hy 10 ml'lik insan lenfosit kültürlerine ekleyip KKD prosedürü uygulandı. Elde edilen KKD ortalamalarım karşılaştırıldı. Birinci grup (kontrol) ile ikinci grup KKD oram karşılaştırıldığında anlamlı bir değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
The efficacy of hypericin derived from Hypericum perforatum on Sister Chromatid Exchange (SCE) in human lymphocyte culture SUMMARY Hypericin is throught to be a promising material in cancer treatment. It is natural sensitizer extracted from Hypericum perforatum plant and used for the cancer treatment studies with photodynamic therapy. In this study, we aimed to search genotoxic effect of hypericin in the darkness peripheral blood samples were obtained from ten (5 male, 5 Famale) healthy volunteers. Three groups were performed (1 control, 2 test groups). Sister Chromatid Exchange (SCE) procerdure were performed for control groups and low dose (5 uM/L) and high dose (10 uM/L) of hypericin were added to human lymphocyte cultures and the SCE procedure was performed also there two groups. And the mean SCE values were compered. No diffrence as found between control group and the 5 uM/L hypericin added group.