Erişkin dizlerinde semitendinosus ve gracilis tendon insersiyonları ve anatomik varyasyonları, kadavra çalışması
The semitendinosus and gracilis tendon insertions and anatomic variations, cadaver study
  1. Tez No: 171712
  2. Yazar: ELSHAN NABİYEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAİL KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışmamız T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu' nun 09.11.2005 tarihli ve B.03.I.ATK.0.01.00.08/461 sayılı izni ile Morg İhtisas Dairesi' nde yürütülmüştür. Yapılan çalışmanın amacı semitendinosus ve gracilis tendonlarının ligaman cerrahisi için alınmaları esnasında ortaya çıkan çevre yumuşak doku morbiditesini azaltmak amacı ile anatomik özelliklerinin ve varyasyonlarının araştırılması ve bu değerlerin toplumumuzda standartize edilmesidir. Çalışma kriterlerine uyan 17 kadavranın ( 12 erkek ve 5 kadın) her iki dizi dirseke edilmiştir. Erkek kadavraların yaş ortalaması 43, kadın kadavraların yaş ortalaması 32 olarak saptanmıştır. Daha önceki çalışmalardan farklı olarak biz gracilis tendon uzunluklarını, erkek ve kadın dizlerinin karşılaştırılmalı değerlerini, spina iliaca anterior superior - medial mallcol arası mesafe ve diz medial eklem aralığı-medial malleol arası mesafe ile semitendinosus ve gracilis tendon uzunlukları arasındaki ilişkiyi saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was performed by the 09. 1 1.2005 dated and B.03.1.ATK.0.0 1.00.08/461 numbered permission of The Republic of Turkey Ministry of Justice, Council of Forensic Medicine at Mortuary Division. The purpose of this study is understanding the anatomical properties and variations of semitendinosus and gracilis tendons to reduce the damage done to the surrounding soft tissue structures when these tendons are used in ligament surgeries and to standardize this values to Turkish population. Both knees of the 17 cadavers (12 men and 5 women) that match with our study criterions are dissected. The mean age of male cadavers were 43 and the mean age of female cadavers were 32. Different from the previous studies, we tried to find the gracilis tendon lengths, comparative values of male and female cadavers and the relation between semitendinosus and gracilis tendon lengths related to spina iliaca anterior superior- medial malleolus distance and knee medial joint space-medial malleolus distance. Total tendon lengths and also seperate values of both right and left knees of male and female cadavers are calculated.