Hemodiyaliz hastalarında arteriyel sertliğin değerlendirilmesi ve ilişkili risk faktörleri
  1. Tez No: 171713
  2. Yazar: GÜLPERİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Çalışmamızda tavşanlara uygulanan epidural anestezi modelinde, ropivakaine eklenen deksmedetomidinin hemodinamik değişiklikler ile sedasyon ve motor blok üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık Çalışmamızı 30 adet Yeni Zelanda Albino cinsi 6-10 aylık 2,5-3,5 kg ağırlığındaki tavşanlar üzerinde yaptık. Tavşanlara çalışmanın başında 1-2 L dk(-l) %100 oksijenle birlikte %2 oranında izolluran ( Forane, Abbott ) inhale ettirilerek inhalasyon anestezisi uygulandı, inhalasyon anestezisi yeterli seviyeye ulaşınca, negatif basınç kaybolma tekniği ile lomber 5- 6 aralığından epidural katater ( Perifix 401- Braun ) yerleştirildi ve kranial yönde 9-10 cm ilerletildi. Yerleştirilen epidural katater tavşanın cildine tünel açılması suretiyle tespit edildi. İnhalasyon anestezisi sonlandırılıp uyandırılan tavşanlara epidural katater yoluyla %2'lik lidokainden ( Aritmal %2 - Biosel ) test dozu verilerek yerleştirilen kataterin epidural aralıkta olup olmadığı kontrol edildi. Laboratuvar şartlarında 48 saat beslenerek tutulan tavşanların atıriküler arterlerine kanül takılarak invazif arter basıncı monitörize edildi. Yine auriküler ven yolu ile 4 mg kg(-l) saat hızla %0,9'luk NaCI infüzyonu yapıldı. Başlangıçta hemodinamik değerleri ( ortalama arter basıncı ve kalp hızı ) ile sedasyon skorları kaydedildi. Üç gruba ayrılan tavşanlardan, D grubundakilere 2 ug kg(-l) deksmedetomidin, R grubundakilere 3 u,g kg(-l) ropivakain ve DR grubundakilere 2 ug kg(-l) deksmedetomidin ile 3 ug kg(-l) ropivakain; 1,5 mi serum fizyolojik içinde hazırlanarak epidural kataterden verildi. 30 dk. 43sonra yine inhalasyon anestezisi uygulanan tavşanlara laparotomi yapılarak çekuma kadar ulaşıldı ve batın tekrar kapatılıp tavşanlar uyandırıldı. Başlangıçtan itibaren her 5 dakikada bir yaklaşık 165 dakika boyunca hemodinamik değerleri ile sedasyon skorları ve motor blok derecesi değerlendirilip kaydedildi. Ayrıca laparatonıi esnasında periton çekilmesine olan yanıta bakıldı. Çalışmamızda grupların demografik verilerinin karşılaştırılmasında“kikare”ve“Anova testi”kullandık. Gruplar arası karşılaştırmada“ Kruskall Wallis testi”kullandık. Grup içi karşılaştırmalarda ise“Friedman testi”uyguladık ve anlamlı çıkanlar“Dunnet testi”%95 doğruluk payı ile doğrulandı. Deksmedetomidin kullanarak epidural anestezi uyguladığımız grupta ( Grup D ) anlamlı hemodinamik değişiklikler olmadığını, motor blok gelişmediğini, sedasyon düzeyini değiştirmediğini gördük. Ropivakain ve deksmedetomidin ile epidural anestezi uyguladığımız grupta ( Grup DR ), kalp atım hızı ve ortalama arter basınçlarında anlamlı değişim olduğunu, motor bloğun hızla başladığını ve çalışmamızın sonuna kadar sürdüğünü gördük. Sedasyon skorları açısından ise gruplar arası bir fark saptamadık. Sonuç olarak deksmedetomidin bizim kullandığımız tavşan modelinde, yalnız başına epidural yolla verilmesiyle belirgin bir hemodinamik değişikliğe neden olmadığını, sedasyon düzeyini değiştirmediğini, motor blok üzerine etkisi bulunmadığını düşünmekteyiz. Deksmedetomidinin adjuvand olarak ropivakain eklenmesinin ise ileri derecede hemodinamik değişikliklere neden olduğunu, lokal anesteziğin motor blok üzerine etkilerini arttırdığı düşüncesine vardık. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we aimed to search, the effects of dexmedetomidine combined with ropivacaine on hemodynamic status, sedation and motor blockage in a model of epidural anesthesia at rabbits. We studied on 30 New Zelland albino rabbits aged 6 to 10 months and of 2,5-3,5 kg weight. Inhalation anesthesia was performed by 2% isofluran ( Forane, Abbott ) in 1-2 It/min. of 100% 02. Epidural catheter ( Perifix 401-Braun ) was placed through the L5-6 interspaces with the loss of resistance technique after adequate anesthesia level is gained. To confirm that the catheter was placed to the epidural space, lidoeain 2% ( Aritmal 2%- Bioscl ) was injected by the catheter after the inhalation anesthesia was stopped and the rabbits were awakened. The rabbits were feeded for 48 hours in the laboratory and invasive arterial pressure was monitorized by the cannulation of the auriculary artery. Also 0,9% NaCI was infused 4 mg kg(-l) hour(-l) by the auriculary vein. The initial hemodymanic values ( mean arterial pressure, heart rate ) and sedation scores were recorded. The rabbits were divided into D, R and DR groups. 2 ug kg(-l) dexmedetomidine, 3 ug kg(-l) ropivacaine, 2 ug kg(-l) dexmedetomidine and 3 ug kg(-l) ropivacaine were prepared in 1,5 ml serum physiologic and applied to the rabbits via the epidural catheter, respectively. 30 minutes later inhalation anesthesia and laparotomy was performed and abdomen was closed after reaching to chequm. Hemodynamic values, sedation scores and motor blockage levels were recorded every 5 45minutes for approximately 165 minutes from the beginning. Response to the traction of peritoneum was also evaluated. Wc used“Chi-Square”and“Anova”test to compare the demographic results. The comparisons between the groups were carried out by using“Kruskall Wallis”test. The groups were compared among themselves, using“Friedman test”and the significant results were verified by“Dunnet test”. We observed that there were no significant changes on hemodynamic status and sedation scores, and no motor blockage was developed in the Dexmcdetomidine group ( Group D ). In the group of Dexmedetomidine combined with Ropivacaine ( Group DR ), there were significant changes on heart rate and mean arterial pressure, motor blockage was developed rapidly and continued till the end of the study. We observed no changes on sedation scores between the groups. As a result in our opinion, dexmedetomidine has no significant effects on hemodynamic status, sedation and motor blockage when used alone by the epidural catheter in rabbits. But when used as an adjuvant to ropivacaine, we observed that dexmedetomidine caused changes on hemodynamic values, and has positive effects on motor blockage. 46