Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde mediasten lenf nodu evrelemesinde PET-BT'nin yeri
The roleof PET-CT in mediastinal lymh node sterging for non-small all lung camler
  1. Tez No: 171714
  2. Yazar: EBRU ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Akciğer kanseri tanısı konulduktan sonra prognoz ve tedavi yönetimi açısından doğru evreleme son derece önemlidir. Evreleme işleminde, mediastinal ve ekstratorasik potansiyel metastazların saptanması, rezektabl hastalığı inoperabl hastalıktan ayırmada en önemli basamağı oluşturur. Cerrahi rezeksiyon, küçük hücreli dışı akciğer karsinomu tedavisinde özellikle erken evre hastalıkta belirgin sürvi katkısı sağlar ve bu nedenle cerrahiye aday olan hastaların preoperatif evrelemesinde, mediastinal lenf nodu durumunun doğru olarak belirlenmesi koşuldur. Bu çalışmada, olası operabl, küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan hastaların tümü invazif olmayan evreleme amacıyla toraks BT ve PET-BT ile değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar, cerrahi olarak örneklenen mediastinal lenf nodlarının histopatolojik sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Böylelikle, BT ve PET-BT 'nin preoperatif evrelemedeki doğruluk, duyarlılık, özgüllük oranlarının ve her iki görüntüleme yönteminin negatif ve pozitif prediktif değerlerinin saptanarak PET-BT'nin tedavi yönetimine katkısının belirlenmesi öngörülmüştür. Çalışmaya 37'si erkek, 7'si kadın, 44 hasta alınmış olup olguların yaş ortalaması 60.7'dir. Hastaların spesifik histolojik alt grupları; skuamöz hücreli karsinom ( n= 25), adenokarsinom (n= 15) ve büyük hücreli karsinom (n= 4) 'dur. Tumoral lezyonların % 72.2'si üst lob, % 9'u alt lob, l'i sol ana bronş, l'i sağ ana bronş ve l'i sağ intermediyer bronş kaynaklıdır. Olguların % 22'sinde bronş içi lezyon mevcut olup tümör santraldir. Mediastinal lenf nodu örneklemesi amacıyla, 44 hastaya mediastinoskopi, 2 hastaya mediastinotomi uygulanmıştır. Mediastinoskopisi negatif olan 34 olguya, bununla birlikte, mediastinoskopisi pozitif olan ancak neoadjuvant kemoterapi sonrası olumlu yanıt veren 3 olguya, toplam 37 olguya, torakotomi yapılmıştır. Bu çalışmada, metastatik lenf nodlarının saptanmasında toraks BT'nin duyarlılık, özgüllük ve doğruluk oranları sırasıyla; % 66.7, % 62.1, % 63.6 bulunmuştur. BT'nin negatif ve pozitif prediktif değerleri ise % 78.3 ve % 47.6'dır. BT'ye dayanılarak 44 olgudan 29'una (%65.9) doğru evreleme yapılmış, 7 olgu (%15.9) düşük evre, 8 olgu (%18.1) ise yüksek evre olarak değerlendirilmiştir. PET-BT ile yapılan preoperatif değerlendirmede, 44 olgunun 23'ünde şüpheli lenf nodu metastazı saptanmıştır. Bu 23 olgunun 21' inde N2 lenf nodu, 2'sinde Nl nodları şüpheli bulunmuştur. Histopatolojik 47doğrulama sonrası PET-BT'nin 44 olgudan 28'inin(% 63.3) lenf nodu evresini doğru olarak saptadığı görülmüştür. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre mediastinal lenf nodu metastazlarının saptanmasında PET-BT'nin toplam duyarlılığı, özgüllüğü, doğruluk oranı, pozitif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla; % 86.7, %65.5, % 72.7, %56.5 ve %90.5 olarak saptanmıştır. PET-BT ile 10 olguda yalancı pozitiflik, 2 olguda ise yalancı negatiflik saptanmıştır. Bu durumda, çalışma sonucuna göre PET-BT'nin yalancı negatiflik ve pozitiflik oranları sırasıyla % 13.3 ve % 34.5'tir. TNM evresine bakıldığında, PET-BT, 44 olgudan 29'unu (%65.9) doğru evrelemiş, 6 olguyu (%13.6) daha düşük evre, 9 olguyu (%20.4) ise daha yüksek evre olarak değerlendirmiştir. Sonuç olarak, mediastinal lenf nodu evrelemesinde, PET-BT ile BT'nin benzer oranlara sahip olduğu ve her iki yöntem arasında anlamlı bir üstünlük olmadığı görülmüştür( p>0.05, Mc Nemar test). Ancak istatistiksel olarak anlamlı fark olmasa da mediastinal lenf nodu evrelemesinde PET-BT'nin duyarlılığı ve negatif prediktif değeri BT'den daha yüksektir. SUV değeri ile tümör büyüklüğü ve histopatolojik alt tip arasındaki ilişki incelendiğinde, tümör büyüklüğü arttıkça ve skuamöz hücreli karsinom varlığında SUV max değerinde artış saptanmıştır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lung cancer is the most common cause of cancer-related death in the Western World. Non-small cell lung cancer comprise a majority of the cases, and the presence or absence of tumor cells in the mediastinal lymph nodes of these patients is a critical factor in determining their prognosis and treatment plans. Imaging techniques play an essential role in the diagnosis, staging, and follow-up of patients with lung cancer. Computed tomography (CT) is a vital study in defining the anatomy of the pathologic growth of the tumor. Unfortunately, the size of mediastinal lymph nodes does not always correlate with their tumor involvement. One centimeter is often used as a size criterion in predicting involvement with tumor. However, 21 % of nodes less than 1 cm may contain cancer, whereas as many as 40 % of those greater than 1 cm may not. Mediastinoscopy, mediastinotomy and thoracotomy remain as definitive means by which tissue is obtained, but are invasive. Positron emission tomography (PET) with FDG is now an important cancer imaging tool, both for diagnosis and staging, as well as offering prognostic information based on response. PET is able to collect biological information of tissues by the study of the glucose metabolism. Lung tumor cells have an increased cellular uptake of glucose due to an increased number of transport proteins and also a higher rate of glycolysis in comparison with non-neoplastic cells. The altered glucose metabolism is visualized by the radio-labeled glucose analogue FDG. The accumulation of FDG in neoplastic cells is scanned by the PET camera, and high-resolution images are generated for neoplasm diagnosis and staging. Preliminary studies have shown that FDG-PET is superior to CT in staging mediastinal disease with reported sensitivity and specificity of 82 to 100 % and 81 to 100 %, respectively. We therefore performed a prospective study in 44 patients, to determine the accuracy of PET-CT in identifying and classifying the presence of metastatic intra-thoracic lymph nodes in lung cancer patients. 44 (mean age 60.7, male/ female ratio: 37/7) patients with potentially resectable non-small cell lung cancer (NSCLC) have been enrolled in this prospective study. All patients underwent CT scanning and PET-CT imaging of the thorax prior to surgery (mediastinoscopy or thoracotomy). Histological diagnoses were as follows: squamous cell carcinoma (n= 25), adenocarcinoma (n= 15) and undifferentiated large-cell carcinoma (n= 4). The tumor was 49considered central when it was seen directly during fiberoptic bronchoscopy. Otherwise, it was considered peripheral. According to this, half of the patients represent with a central lesion and squamous cell carcinoma was the most common subtype among the central tumors. Mediastinal lymph node sampling was performed in all patients by mediastinoscopy and/or mediastinotomy. 15 of 21 patients with suspicious lymph node involvement by CT scan had true metastases confirmed by pathologic examination. In this study; the overall sensitivity, specificity and accuracy of CT scan in preoperative staging were found 66.7%, 62.1%, 63.6%, respectively. The negative and positive predictive values of CT scan were 78.3% and 47.6%. CT imaging correctly identified 29 patients (65.9%). 7 patients (15.9%) were under-staged while 8 patients (18.1%) were over-staged. Based on PET-CT findings; overall sensitivity, specificity and accuracy for staging mediastinal lymph nodes were 86.7%, 65.5% and 72.7%, respectively. The negative and positive predictive values of PET-CT were as follows; 90.5% and 56.5%. Overall, interpretations based on PET-CT staged 65.9% (29 patients) correctly, down-staged 6 patients (13.6%) and over-staged 9 patients (20.4%). The false-negative rate was 13.3% while the false-positive rate was 34.5%. In conclusion, CT scan and PET-CT perform similarly in the mediastinal staging of non-small cell lung cancer, both tests are conditionally dependent and provide complementary information, and their diagnostic value mainly resides on the negative results. Even tough, statistically insignificant, PET-CT has a superior sensitivity and better negative predictive value over CT scan. Based on the relationship between SUV max value and characteristics of tumor, a significant increase in SUV max value appeared to be correlated with the tumor size and squamous cell carcinoma sub-type. 50