Meme kanserli hastalarda hemostatik parametrelerin prognostik ve prediktif faktörler ile ilişkisi
- Tez No: 171801
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET 1-GİRİŞveAMAÇ: Malignite ile hemostatik sistem arasında karşılıklı bir etkileşim söz konusudur. Kanser hastalarının büyük kısmında sistemik koagülasyon aktivasyonunun kanıtlan mevcuttur. Kanser hastalarında görülen hemostaz anormalliklerinin prognostik anlam taşıyabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, kadınlarda en sık görülen malignite olan meme kanserinde çeşitli prognostik ve prediktif faktörlerin hemostatik parametrelerle ilişkisi olup olmadığı araştırılmıştır. 2-GEREÇ VE YÖNTEM: Meme kanseri tanısı almış ve kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanmamış 100 kadın hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu sağlıklı 100 kadından oluşturuldu. Hasta grubunda yaş, grade, aksiller lenf nodu tutulumu, östrojen ve progesteron reseptör durumu, p53 ve c-erb B-2 değerlendirildi. Her iki grupta protrombin zamanı, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, INR, faktör VIII, faktör IX, D-dimer, fibrinojen, protein C, protein S, von Willebrand Faktör, antitrombin III, tam kan sayımlan, karaciğer fonksiyon testleri de dahil olmak üzere rutin biyokimyasal değerlendirmeler ve C-reaktif protein ölçümleri yapıldı. 3-BULGULAR: Hasta grubunda faktör VIII, faktör IX, vWF ve CRP düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu; protein S düzeylerinin ise daha düşük olduğu tespit edildi. Diğer hemostatik parametreler açısından gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND AND AIM: There is an interactively relation between hemostatic system and cancer. Activation of coagulation system occurs commonly in patients with malignancy. This prothrombotic state may have prognostic importance. Breast cancer is the most common cancer in women. In this study we investigate whether there is a relation between hemostatic parameters and prognostic/predictive factors in breast cancer patients or not. MATERIALS AND METHODS; One hundred newly diagnosed breast cancer women who hadn't systemic therapy or radiotherapy. The healty control group was age matched 100 women. In the patient group, age, grade, axillary lymph node status, steroid receptor status, p53 and c-erbB- 2 were evaluated. Activated partial thromboplastin time, prothrombin time, international normalized ratio, plasma levels of factor VIII, factor IX, D-dimer, fibrinogen, protein C, protein S, von Willebrand Factor,and antithrombin III were measured in both groups. In addition, complete blood counts, routine biochemical tests and C-reactive protein measurements were evaluated. RESULTS: The plasma levels of factor VIII, factor IX, vWF, and CRP in patients with breast cancer were higher than in controls. The protein S levels in patients were lower than in controls. There was no significant differancc in other hemostatic parameters between groups.