Kanserli hastalarda venöz tromboz sıklığı ve antitrombin 3, protein C, protein S düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 142451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology, Oncology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
2. ÖZET Normal plazmada pıhtılaşma faktörlerini nötralize eden inhibitörler vardır. Çeşitli çalışmalarda antitrombin III (AT III), protein C, protein S gibi koagülasyon inltibitörlerinin düzeylerinin kanser hastalarının plazmalarında azaldığı gösterilmiştir. Malignitelerde, kazanılmış aktive protein C rezistansı (APCR) venöz tromboembolinin (VTE) bağımsız bir göstergesidir. Bu çalışmada Ağustos 2001 - Haziran 2003 tarihleri arasında, Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran histolojik olarak kanser tanısı almış 237 hasta ile kontrol grubu olarak 53 sağlıklı bireyde prospektif olarak, derin ven trombozu (DVT) sıklığı ve hastaların yaş, cins, hastalık evresi, organ lokalizasyonu, tedavi durumu ile fîbrinojen, faktör V, AT III, protein C, serbest protein S ve APCR gibi hemostatik değişiklikler arasındaki ilişkiyi araştırdık. Hasta grubunun yaş ortalaması 50.97±0.92 (yaş aralığı 15-77), kontrol grubunun yaş ortalaması 47.20±1.69 (yaş aralığı 29-72) idi. Hastaların 38'i özofagus kanseri, 60'ı mide kanseri, 25'i incebarsak ve kolorektal kanser, ll'i karaciğer, pankreas ve safra yollan kanserleri, 28'i meme kanseri ve 75'i diğer kanserlerdi. İstatistiksel analizde, önce grupların dağılımının normal olup olmadığım incelemek için“One-Sample Kolmogorov-Smirnov”testi yapıldı ve dağılımın normal olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Inhibiting agents of the coagulation factors found in the normal plasma. In many of the studies, plasma concentrations of the inhibiting factors such as antitrombin III (AT III), protein C, protein S are shown to be low in patients with cancer. In malignancies, the acquired activated protein C resistance (APCR) is a nondependent marker of venous thromboemboli (VTE). In this study between August 2001 to June 2003, 237 patients admitted to the medical oncology outpatient unit with histological diagnosis of cancer taken to the study and 53 healthy volunteers taken as control group. Incidence of deep venous thrombosis (DVT), ages, genders, stage of the disease, location of the organ involvement, therapy situation, and haemostatic parameters as fibrinogen, factor V, AT III, protein C, protein S were correlated between patients and control group. Mean age was 50.97±0.92 (age range 15-77) in patient group, and 47.20±1.69 (age range 29-72) in control group. In 38 of the patients' esophagus cancer, in 60 of patients' gastric cancer, in 25 small and large bowel cancer, in 1 1 of the patients liver, pancreas and bile duct cancer, in 28 of the patients breast cancer and 75 of patients other cancers were detected.