Menapoz dönemindeki osteoporozlu kadınlarda beslenme durumlarının araştırılması
Investigation of the nutritions of the woman have osteoporosis in menapausal period
- Tez No: 171826
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI. ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Fizik Tedavi Bölümü Osteoporoz polikliğine başvuran 60 osteoporozlu, hastanın başta kalsiyum olmak üzere diğer besin öğeleri tüketim durumları ile beslenme alışkanlıkları saptanarak elde edilen veriler sağlıklı 20 kişilik kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Yiyeceklerle alınan kalsiyumun tüketimine ve emilimine etki edebileceği düşünülen çeşitli risk faktörleri, hasta ve kontrol grubu bireylerde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca hasta ve kontrol grubu bireylerde serum Ca düzeylerine bakılarak, kalsiyumun biyoyararlılığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Besin tüketim araştırması sonucunda, hasta grubu bireylerde özellikle kalsiyum alımının osteoporoz için önerilen günlük tüketim düzeylerinin (1000-1500 mg/gün) çok altında olduğu ve yine kontrol grubunun da günlük Ca alımının bu sınırların altında bulunmasının önemli olduğu saptanmıştır. Osteoporozlu hastaların kalsiyum içeren yiyecekleri kalsiyumun en iyi kaynağı olan sütte %31,7, beyaz peynirde %78,3, kaşar peynirinde %3,06 yoğurtda ise %28,3 oranındadır. Kontrol grubunda da süt %25, beyaz peynir %80, kaşar peyniri %30, yoğurt %40 oranında tüketilmiştir. Kaşar peyniri ve yoğurt tüketimindeki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kalsiyumun ikinci derece zengin kaynaklarından olan yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, sütlü tatlıların tüketim sıklığında hasta ve kontrol grubu bireyler arasında önemli bir farklılık saptanmamıştır.. 80Hastalığın oluşumunda risk etmeni olarak düşünülen erken menapoz yaşı (hasta grubunda 44,70±5S69 yıl, kontrol grubunda 44,63±5,07 yıl) dır. Bireyler arasında önemli bir farklılık yoktur. Kırık riskinin (hasta grubunda %26,7, kontrol grubunda %15) hastalığın oluşumundaki etkisi önemli bulunmuştur. Sigara, alkol kafein içeren içecekler ve koyu çay tüketiminin oranlan her iki grupta da düşük miktarlarda saptanmıştır. Bunların hastalığın oluşumundaki etkileri istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Hasta ve kontrol grubu bireylerin serum Ca düzeyleri ortalamaları normal homeostatik denge sınırlarındadır. Bu sonuçlara göre süt ve süt ürünleri tüketimi arttırılmalı (günlük 2 su bardağı süt - yoğurt, 2 dilim peynir), kalsiyum gereksiniminin geri kalanı yeşil yapraklı sebzelerden, kurubaklagillerden, yağlı tohumlardan sağlanmalı, osteoporoz oluşumunda risk faktörlerinden olan sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. 81
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Calcium and other dietary consumption and dietary habits of 60 osteoporosis patients attending to out patient clinics of Gazi University Medical Faculty Physical Therapy of Rehabilitation Clinic were determined and the data was compared with those of control of 20 healthy volunteers. Risk factors that were thought to affect absorption and usage of dietary calcium were compared between research and control groups. Also effects on calcium bioavailability was investigated by determination of by serum calcium levels, research of control group and patients. As a result of food consumption research showed us that calcium in take of osteporosis patients and also in control groups were lower the recommended limits (100-1500 mg/day). So, calcium intake must be increased in both groups. Calcium containing foods consumption rates for osteoporozsis patients are 31,7% in cheese, 3,3% in sheep cheese and 28,3% in yogurt. And for cntrol group, 25% milk, 80% cheese 30% sheep cheese and yogurt consumed. The changes on sheep cheese and yogurt consumptions are thought as meaningfull statistically. In the comparison of calcium containing foods consumption rates, it was found that 31,7 % of patients consumed milk, the best source of absorbable calcium, 78,3 % of patients consumed cheese and 28,3 % of patients consumed yogurt everyday regulary. 82There was no significant difference between osteoporosis patients and control group when secondary important sources of calcium such as green vegetables, leguminose and milk desert consumption were compared. Early menopouse age (44,70+5,69 years of age in osteoporosis patients, 44,63±5,07 years of age in control group) is thought to be risk factor for osteoporisis. There was no significant difference between groups. Affect of osteoporosis on causing the break risk is found to be significamt (26,7 % in osteoporosis patients, 1 5 % control group) cigaratte, alchol and caffeine including drinks (coffee, cola and tea) were consumed a little in both osteoporosis patients and control group, and the effects on constitution of osteoporozis are negligible statistically. Mean serum calcium levels in research and control groups were with in normal hemeostatic balance limits. As a conclusion of these results, the consumption of and milky products should be increased (2 glases of milk - yogurt daily, 2 pieces of cheese), the rest of calcium necessity should be taken from green vegetables, leguminoses the constitution of osteoporosis, such as cigarette, alcohol and cafein containing drinks should be kept away. 83