Tiaminin antinosiseptif etkilerinin kronobiyolojik olarak incelenmesi
Investigation of antinociceptive effects of thiamine chronobiologically
  1. Tez No: 171827
  2. Yazar: GÜLÇİÇEK DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
72 VI. ÖZET Bu çalışmada, 12'şer saat aydınlık (0700-1900) ve karanlık (1900- 0700) periyodunda tutularak senkronize edilmiş Swiss-albino dişi ve erkek farelerde, kimyasal bir aljezik madde olan p-BK ile indüklenen abdominal kıvranma ağrı modelinde, B grubu vitaminlerinden tiaminin analjezik etkilerinin kronobiyolojik olarak incelenmesi, ortaya çıkan etkilerin cinsiyetler arasında karşılaştırılarak incelenmesi ve bu etkilerde L- arjinin/NO yolağının olası rolü araştırılmıştır. Bunun için günün belli saatlerinde (saat 900 -2 100) L-NAME, L-arjinin, morfinin tiaminle ve tiaminsiz çeşitli kombinasyonları deneklere uygulanmış ve kıvranma sayılan elde edilmiştir. Kıvranma sayısı üzerinde test edilen maddelerin meydana getirdiği inhibitor etki, % antinosiseptif aktivite olarak değerlendirilmiştir. Hem kıvranma sayılan hem de % antinosiseptif aktivite değerinin istatistiksel anlamlılık testleri için tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, tiamin gruplan arasında her ne kadar zaman farkı ve cinsiyetten doğan istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmediyse de bu çalışmanın sonucunda, L-arjinin/NO yolağının tiamin analjezisinde gündüz-gece farkı ve cinsiyetten doğan varyasyonlar üzerinde olası bir rolü olabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
73 VII. SUMMARY In this study, PBQ writhing test at two different times of the day (900 -2 100) were performed on male and female Swiss-albino mice which were synchronized to 12:12 light-dark (HALO at 0700 ). Thiamine with multiple combinations of either L-NAME, L-arginine, morphine, L-NAME + morphine or L-arginine + morphine were concominantly administered to the mice subcutaneously. After PBQ injection number of writhes were scored. Results were expressed as % antinociception values after normalization process with arcsin transformation. Parametric and nonparametric ANOVA were used for statistical analysis. Although there were no temporal nor gender differences between thiamine groups, male groups of thiamine + L-NAME displayed day-night variations. These results suggest a possible involvement of L-arinine/NO pathway on temporal and gender variation of thiamine analgesia on PBQ writhing test of mice.