Koroner arter hastalıklarının patogenezinde viral etkenlerin rolü
The role of viral agents in the pathogenesis of coronary artery disease
  1. Tez No: 171832
  2. Yazar: BELGİN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
52- 7. ÖZET Nedeni hasarlanma teorisine dayandırılan ateroskleroz etiyoloj isinden birçok faktör sorumlu tutulmaktadır. Ateroskleroz patogenezinde, yeni risk faktörünün de etkili olabildiği çalışmalarla gösterilmiştir. Endotel, vasküler kan akımının düzenlenmesinde temel bir yapıdır ve endoteldeki fonksiyon kaybının, ateroskleroz gelişimine zemin hazırladığı bilinmektedir. Deneysel ve klinik çalışmalar sonucunda, aterosklerotik dokularda infiamatuvar hücrelerin de gösterilmesi, koroner arter hastalığının, kronik infiamatuvar bir olay olduğu görüşünü ortaya çıkarmıştır. Kronik bir infiamatuvar durum olarak kabul edilen ateroskleroz gelişiminde, infeksiyonların da önemli bir rolü olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, ateroskleroz etiyoloj isinde en çok tartışılan herpes grubu virüslerden olan Herpes Simplex Virus- 1, Herpes Simplex Virus-2, Epstein Barr Virus, Cytomegalovirus ve Hepatit A virüsünün koroner arter hastalığındaki rolünü araştırmayı planladık. Çalışmamızda, gerçek zamanlı polimeraz zincirleme reaksiyonu ile aterom örneklerinde, beş virusa ait nükleik asit varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Koroner arter hastalıklı 28 hastanın aterom plağı ve kontrol grubu olarak, ateroskleroz dışında damar rahatsızlığı olan hastalardan toplanan 22 damar örneği çalışılmıştır. 28 aterom ve 22 damar örneğinde, HSV-1, HSV-2 ve HAV ile yapılan gerçek zamanlı polimeraz zincirleme reaksiyon sonucu negatif bulunmuştur. 28 aterom örneğinde, EBV DNA sonucu negatif bulunurken, kontrol grubuna ait 22 damar örneğinin 2'sinde EBV DNA'sı pozitif bulunmuştur. 28 aterom plağının 3'ünde CMV nükleik asid varlığı pozitif bulunurken, kontrol grubuna ait 22 damar örneğinin sonucu negatif bulunmuştur. İnfeksiyon etkenleri ateroskleroza çeşitli mekanizmalar ile sebep olmaktadırlar. Günümüzde, ateroskleroz patogenezinde, birçok infeksiyon etkenlerinin rolünün olabileceği düşünülmektedir, ancak bu konu ile ilgili çalışma sonuçları birbiri ile çelişmektedir. Bu tip çalışmaların arttırılması, ateroskleroz gelişiminde infeksiyon hipotezinin geçerli olup olmadığının belirlenebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
53- 8. SUMMARY Based on the hypothesis of damage, several factors have long been suggested to be responsible in the etiology of atherosclerotic heart diseases. Recent studies have revealed that additional risk factors may also play a role in the pathogenesis of atherosclerosis. Endothelium is a basic structure for the regulation of vascular blood streaming and it is well known that the loss of the endothelium function might lead to atherosclerosis development. The demonstration of inflammatory cells in atherosclerotic tissues following experimental and clinical studies suggests that coronary arterial disease is chronic inflammatory phenomenon. As a matter of fact, infections are also considered to have an impact in the development of atherosclerosis. In this study, we aimed to investigate the role of HSV-1, HSV-2, EBV, CMV and HAV - the viruses with much debate going on in the etiology of coronary arterial disease. For this purpose, Real Time- PCR method which was accepted as a standard method to determine several infection agents was used. We investigated the presence of viral nucleic acid of these viruses in the coronary arterial samples. Atherom plaques from 28 patients with atherosclerotic heart disease and 22 vascular samples from patients who had vascular diseases other than atherosclerosis were collected. The PCR results of HSV-1, HSV-2 and HAV of the atherom plaques of 28 patients, of 22 vascular samples in the control group were found negative. EBV nucleic acid was negative in the atherom plaques of 28 patients, whereas two of 22 vascular samples in the control group were positive. CMV nucleic acid was positive in the 3 of 28 atherom plaque samples whereas it was negative in all of the 22 control samples. In conclusion, infectious agents may cause atherosclerosis by several mechanisms. It should be taken into account that there might also be the effects of several infection agents in the pathogenesis of atherosclerosis. However, data regarding this issue are still scarce. Further studies should be performed in this area.