Kuvarsın neden olabileceği genotoksisitenin in vitro ve moleküler epidemiyolojik yöntemlerle araştırılması
Quartz mediated genotoxicity investigated by in vitro and molecular epidemiology endpoints
- Tez No: 171833
- Danışmanlar: PROF.DR. PAUL BORM, PROF.DR. SEMA BURGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
120 VII.ÖZET Kristalin silika, 1997'de İARC tarafından insan karsinojenieri arasına alınmıştır. Kristalin silikanm biyolojik aktivitesi, maruziyetinin gözlendiği farklı endüstrilerde değişkenlik göstermektedir. Değişkenlik, özellikle partikül yüzeyinin fizikokimyasal özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Çalışmamızda, kristalin silika kaynaklı in vivo, in vitro ve insan genotoksisitesi, karsinojenezde ara basamak olduğu varsayılarak araştırılmıştır. In vitro genotoksisite, ticari kuvarsların ve DQ 12 ile AL ya da PVNO kaplanmış DQ 12'nin in vitro genotoksisitesi, akciğer epitel ve makrofaj hücre dizileri kullanılarak, çeşitli konsantrasyonlarda Comet Yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
121 VIII.SUMMARY In 1997 IARC classified crystalline silica as human carcinogen. Biological activity of crystalline silica has been found to be variable among different industries where exposure occured. Variability arise from particularly physicochemical properties of the surface. In our study crystalline silica generated in vivo, in vitro and human genotoxicity have been investigated assuming as intermediate step in carcinogenesis. In vitro genotoxicity of commercial quartzes, and DQ 12 vs. AL or PVNO coated DQ12 have been compared using lung epithelial and macrophage cell lines, in different concentrations by Comet Assay. It has been determined that, by surface coating, the in vitro genotoxicity of quartz has been decreased whereas among commercial quartzes it has not found marked variability for genotoxicity. It could be said that, in vitro genotoxicity was not completely independent from cytotoxicity, especially according to TB Assay. Using one concentration (2mg/rat) at 4 different time points (3, 7, 28, 90 days), in vivo acute and subchronic genotoxicity (MN Assay) of DQ 12 vs. AL or PVNO coated DQ 12 have been compared. At each time point, the hazard has been found to decrease in alveolar macrophages and epithelial cells by coating approaches.