Temiz aralıklı kateter uygulayan hasta ve hasta yakınının işlemi uygulama becerileri
Skills of patient and caregiver who perform clean intermittent catheterization procedure
- Tez No: 171837
- Danışmanlar: PROF.DR. NALAN ÖZHAN ELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
-54- ÖZET Araştırma Temiz Aralıklı Kateterizasyon (TAK) uygulayan hasta ve hasta yakınının işlemi uygulama becerilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi OHRÜ'de TAK yapan 70 hasta ve hasta yakını oluşturmuştur. Araştırmada veriler gözlem formu ve veri toplama formu uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesapları, ortalama ölçüleri, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi, Ki-kare testi kullanılmıştır. Verilerin kodlama ve değerlendirme işlemleri araştırmacı tarafından bilgisayarda SPSS 13.0 programında yapılmıştır. Araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir: Araştırmaya katılan uygulayıcıların %55.7'sini hasta %44.3'ünü hasta yakınları oluşturmaktadır. Uygulayıcıların %62.9'unun erkek, %40.0'ının 20 ile 29 yaş grubunda ve %44.3'ünün ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Uygulayıcıların %90.0'ının TAK eğitimi aldığı, bu eğitimi %90.5'inin hemşireden aldığı belirlenmiştir. Alınan eğitim sonrası kendilerini TAK yapma becerisi yönünden %69.8'inin yeterli hissettiği saptanmıştır. Uygulayıcıların %71.5'inin, 13-25, %28.5'inin ise 26-45 arasında TAK uygulama beceri puanı aldığı saptanmıştır. Hasta yakınlarının TAK uygulama beceri puan ortalamalarının, hastaların TAK uygulama beceri puan ortalamalarından daha yüksek olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05). Uygulayıcıların cinsiyeti ile TAK öncesi ve sonrası üretral meatus temizleme ve TAK sonrası el yıkama davranışları arasındaki fark-55- istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Uygulayıcıların öğrenim durumu ile üretral meatusu temizleme davranışları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0.05). Farklılığın üniversite ve üzeri öğrenim durumunda olanlardan kaynaklandığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-56- İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) This descriptive research was designed in order to determine skills of patient and caregiver who perform Clean Intermittent Catheterization (CIC) procedure. The research samples were carried out by 70 patients and caregiver hospitalized in Turkish Armed Forces Rehabilitation and Care Center. In our study the data was collected by applying observation and data collection forms. Statistical analysis was made by percentage calculations, mean measures, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis variance analysis, Chi-square tests. The coding and evaluation processes were made by researchers with SPSS 13.0 programme. Results: In our study 55.7% of the samples were patient and 44.3% caregiver. Also 62.9% of the samples were male and 40.0% of the samples between 20-29 years of age, 44.3% of which graduated from primary school. 90.0% of samples performing CIC procedure had taken the education and 90.5% of this education were given by nurses. After their education sessions 69.8% of them were satisfied to apply this procedure by themselves. In the evaluation of the samples skill scores, 71.5% of them were between 13-25 and 28.5% were between 26-45. According to our results of the mean skill scores of caregiver were higher than the patients scores and were significant statistically (p0.05) result was found between the median value of CIC performing skill scores and gender, educational status of the samples and any involvement of infection. In addition, no statistically significant result (p>0.05) was found between gender and before and after performing CIC cleaning behaviour of the urethral meatus and hand washing after the CIC procedure. On the contrary, the difference between the educational status and the cleaning behaviour of the uretral meatus was-57- found statistically significant (p< 0.05). According to our results it was found that the difference between educational status and cleaning behaviour of the uretral meatus was only significant in the samples who graduated from university and higher educational status. Recommendations were made according to the results of this research.