İlköğretim okulunda okuyan ve aktif olarak spor yapan öğrencilerle, aktif olarak spor yapmayan öğrencilerin psiko-sosyal gelişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 171836
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
71 ÖZET Bu araştırmanın amacı aktif spor yapan çocuklar ile aktif spor yapmayan çocuklar arasında psiko-sosyal gelişimleri arasında farklılık olup olmadığım incelemektir. Araştırma anket ve literatür tarama niteliğinde olup, araştırma ile ilgili genel bilgilere ayrıca yer verilmiştir. Araştırmanın örneklimi Ankara ili Yenimahalle ilçesi Mimar Sinan İlköğretim okulunda 5. sınıfta okuyan 10 yaş grubu aktif spor yapan 20 kız, 20 erkek ile aktif spor yapmayan 20 kız, 20 erkek toplam 80 öğrenciden meydana gelmektedir. Araştırmada Hurting ve Zazzo'nun geliştirmiş olduğu“Psiko-sosyal gelişim testi”kullamlmıştır. Bu testlerden elde edilen veriler Microsoft Excel İstatistik programında değerlendirilerek cinsiyetlere göre aritmetik ortalama (X), standart değişim (SD), standart hataların hesaplanması ve“t”testi teknikleri ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda aktif spor yapan kız ve erkek çocukların test sorularının tamamına yakınında kontrol grubuna göre daha yüksek puanlar almalarına rağmen, sosyal yaşama uyum ve otonom konularında anlamlılık ifade eden sonuçlara rastlanmıştır. Genel anlamda da aktif spor yapan çocuklar, kontrol grubuna göre de toplam psiko-sosyal gelişim ölçeği puanlamasında istatistiksel anlama yakın yüksek bir sonuç çıkmıştır (*P < 0,05, t: 1,900). Kız çocukları arasındaki değerlendirme ise; toplam psiko-sosyal gelişim ölçeğinde aktif spor yapan kız çocukları, aktif spor yapmayan kız çocuklarına göre daha başarılı bulunarak ortaya anlamlı bir fark çıkmıştır (*P < 0,05, t. : 2,042*). Aktif spor yapan erkek çocuklarında, aktif spor yapmayan erkek çocuklarına oranla daha başarılı olmalarına rağmen aralanndaki bu oran anlamlı olmasına yetmemiştir ( P < 0,05, t. :,826).72 Aktif spor yapan çocuklar arasındaki değerlendirme sonucunda ise aktif spor yapan kız çocukları, aktif spor yapan erkek çocuklarına göre başarılı sayılsalar da istatistiksel olarak manidar bir fark ortaya çıkmamıştır ( P < 0,05, t. :,712). Tüm denekler arasında aktif spor yapan kız çocukları en başarılı, aktif spor yapmayan kız çocukları en başarısız grubu oluşturmuşlardır. Elde edilen bu sonuçlar, aktif spor yapmanın, çocuğun psiko-sosyal gelişimini olumlu yönde etkilediği doğrultusundadır.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY The aim of this research is to examine whether there are differences between the psychosocial developments of children actively engagad in sports and children that are not engaged in sports. The research is mainly based on questionnaire and literature scanning, and the general information related to the research is separately stated. The sampling of the research is composed of totally 80 sutudents at 5th grade, of a 10-year-old group, in Mimar Sinan and İsmail Erez Elementary Schools, Ankara, Yenimahalle District, 20 boys and 20 girls that are not dealing with sports, 20 boys and 20 girls that are actively engaged in sports. The“Psychosocial development test”develepoed by Hurting and Zazzo has been used in the research. The data obtained through these tests have been assessed in the Microsoft Excel Statistics program, and this process was performed by the calculations of average, standard deviation, standard errors and the“t”tests techniques. Consequently, results mat indicated meaningfulness on adapting to social living and autonom were encountered in almost all of the test questions pertaining to the children that actively deal with sports, even if they gained higher marks than the control group. In general, the children mat are actively engaged in sports resulted as related to statistical meaning in the total grading of psychosocial development scale than the control group (*P < 0,05, t. : 1,900). The assessment between the girls was follows: the girls actively dealing with sports were found to be more successful than the girls that are not engaged in sports anda meaningful difference was observed (*P < 0,05, t. : 2,042 ). Although the boys actively dealing with sports were found to be more successful than the boys that are not engaged in sports this ratio between them was not sufficient enough for a meaningful difference ( P < 0,05, t. :,826). Among all subjects, the girls actively dealing with sports constituted the most successful group, and the girls not engaged in sports the most unsuccessful group. These results lead to the point that dealing actively with sports effects the psychosocial development of a child in a positive way.