Polikistik over sendromlu olgularda metformin tedavisi öncesi ve sonrası antioksidan sistemlerin araştırılması ve inhibin B düzeyleri
Researching for antioxidan systems in cases with polycystic syndrom before and after treatment of metformin and inhibin B levels
  1. Tez No: 171846
  2. Yazar: ASUMAN SEVİL KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KAVUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
55 6.ÖZET Çalışmamızda polikistik over sendromlu olgularda metformin tedavisi öncesi ve sonrası inhibin B düzeyleri ve antioksidan enzimlerden SOD GSH-Px aktivitileri; lipit peroksidasyon indeksi olarak bilinen malondialdehit seviyeleri incelendi. Ayrıca hekzos mono fosfat sistemi ile ilgili olarak G 6 PDH enzim aktviteleri de bir parametre olarak araştırıldı. Çalışmamız da metformin tedavisi öncesi ve sonrası SOD ve GSH- Px enzim aktiviteleri arasında anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Olgularda metformin tedavisi Öncesi MDA düzeyleri, sonrasına göre kısmen yüksek bulunmasına rağmen metformin tedavisi sonrası MDA düzeylerin de istatistiksel olarak anlamlı bir düşme saptanmadı. Tedavi öncesi ve sonrası G 6 PDH aktiviteleri arasında inceleme yapıldığında, metformin tedavisi sonrası enzim aktivitelerinde anlamlı bir azalma gözlendi. Olgularda metformin tedavisi sonrası İnhibin B düzeylerindeki anlamlı artış dikkat çekiciydi.( sırasıyla p< 0,05 ve p< 0,05 bulundu) Metformin tedavisinden sonra MDA seviyeleriyle GSH - Px ve SOD aktiviteleri arasında anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
56 7. SUMMARY In our study, we purpose investigated to antioxidant/oxidant status of women with polycystic ovary syndrome (PCOS). The study population consisted of 17 women with PCOS. The age of the patients ranged from 21 to 34 years (mean±SD: 24.6±3.6). We assessed the levels of MDA levels as an index of lipid peroxidation and inhibin B, which is criteria of ovulation process. Additionally, we also investigate some antioxidant enzyme activities before and after treatment with Metformin (2x850 mg/day) such as SOD, GSH-PX, G6PDH and some hormones/metabolic markers in blood samples.