Modular representasyon ve schur index
- Tez No: 171864
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma; Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Sait Halıcıoğlu tarafından 1987 yılında Yüksek Lisans tezi olarak hazırlandı. Bu çalışma; üç bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde çalışma için gerekli olan tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; p-adik sayılar cisminin sonlu bir genişlemesi üzerinde sonlu grupların modular representasyonları ve bu representasyon yardımıylada grup cebirinin yapısı incelenmiştir. Ayrıca bir grubun dekompozisyon ve kartan matrisleri belirlenerek grup cebirinin yapısının belirlenmesinde sağladığı kolaylıklar incelenmiştir. Son bölümde ise sonlu bir grubun representasyonlarının realizable olduğu en küçük cisimleri bulma problemi; Schur indexi yardımıyla incelenmiştir. Bu bölümde karakter tablosu verilen bir grubun karakterlerinin ras yonel, reel ve p-adik cisimler üzerinde, Schur indexlerini belirlemek için gerekli olan metodlar verilmiştir. -i-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was prepared at the Institute of Science of Gazi üniversitesi as a master's thesis by Sait Halı- cıoğlu. This work consists of three chapters. The first one deals with the preliminaries and the definitions and necessary theorems that will be needed for later use. In the second chapter? the modular representations of finite groups over finite extanions of the p-adic number fields are studied. The structure of the group algebras are also determined by making use of the representations of groups. Besides/ the decomposition and the Cartan matrix of a given group is also determined in order to obtain information in the structure of the group algebras In the last chapter the problem of finding the smallest fields over which the representation of a finite group are realizable are investigated. Also methods are given for finding the Schur index of the representations on the rational, reel or p-adic fields of a group of which characters table is known. -11-