Düşük enerjili galyum alüminyum arsenid (Ga-Al-As) ve helyum neon (He-Ne) lazer tedavisinin deneysel siyatik sinir travmasındaki etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
The examination with compare of treatment of lower energy gallium aliminium arsenide (Ga-Al-As) and helium neon (He-Ne) laser irradiation's effect's on the sciatic nerve injury
- Tez No: 171863
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR KEMALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Biz rat siyatik sinir travmasında düşük enerjili Ga-Al-As ve He-Ne lazer' in etkisini elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirdik. 24 Adet dişi Spraque-Dawley rat 4 gruba ayrıldı. I. Grupta (12 adet rat sağ bacak ) siyatik sinir travması oluşturulup Ga-as uygulanmıştır. H rup kontrol (12 adet rat sol bacak) siyatik sinir travması oluşturulup lazer uygulaması yapılmamıştır. ÜI.Grup (12 rat sağ bacak) siyatik sinir travması oluşturulup He-ne lazer uygulanmıştır. IV. Grup kontrol (12 rat sol bacak )' ta ise sadece sinir explorasyonu ve travma oluşturulup lazer uygulanmamıştır. Femur'un 1/3 proximal kısmından siyatik sinir kraniyal anevrizma klipsi ile 2 dakika süre ile klipslenerek travmatize edildi. Ga-Al-As lazer birbirini takip eden 7 gün boyunca günlük 1.45dakika, 0,28cm alana 5.31joule ve 25mW gücünde uygulandı. He-Ne lazer ise yine birbirini takip eden 7 gün boyunca günlük 3.45dakika, 0,28cm2 alana 5.31joule 50mW gücünde uygulandı. Aynı rafların sol siyatik sinirlerine radyasyon terapisi olmaksızın aynı cerrahi prosedürü uyguladık, bunlar kontrol grubu olarak alındı. Her 4 grubun travma öncesi BKAPA, Distal latansları, Sinir iletim hızlan travma öncesi, travma sonrası erken dönem(3dakika), 3. ve 6. hafta sonunda BİOPAC MP 150 Acknowledge Analysis software sistemi kullanılarak ölçüldü. Biz yaptığımız çalışmada BKAPA, Distal latans, Sinir iletim hızlan ölçümleri ve histopatolojik incelemelerde lazer ve kontrol grubu arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulamadık. Biz bu çalışmada düşük enejili lazerlerden Ga-Al-As ve He-Ne un rat siyatik sinir travmasında etkisiz olduğunu gösterdik. 48
Özet (Çeviri)
SUMARY We evaluated the Elecrophysiological and Hsthophathological effects of low energy Ga-Al- As, He-Ne laser irradiation on the intact skin injured rat sciatic nerve. Twenty-four female Spraque-Dawley rats were divided into four group. Group I : We will done Ga-Al-As laser irradiation, after erasing the nerve. Group II: We will done controle Ga- Al-As laser irradiation, after erasing the nerve. Group IH: We will done He-Ne laser irradiation, after erasing the nerve. Group IV: We will done conthrole He-Ne laser irradiation, after erasing the nerve. At the level of bilaterally with an aneurysm clip for two minutes. Ga-Al-As laser (spot size 0,28cm2 applied energy 5.31j/cm2, power por pulse 25mW ) was applied to the right sciatic nerve for 1.45min daily at the some time on 7consecutive days. And He-Ne laser (spot size 0,28cm2 applied energy 5.31j/cm2, power por pulse 50mW ) was applied to the right sciatic nerve for 3.45min daily at the some time on 7consecutive days. The some procedure was perfomed on the left sciatic nerve of same animal, but without radiation emission and this was accepted as control. Compound muscle action potentials, distal latans were recorded from right and left sies in all four groups before surgery, just at the end of injury at the third and sixth week of njury in all rats using a BİOPAC MP 150 Acknowledge Analysis software was used. No statistically significant difference was found regarding the Amplitude, Distal latancy conduction velocity and Histopathological findings on the irradiated(right) side and the control (left) side, or betwen irradiated groups. This study showed that low-energy Ga-Al-As, He-Ne irradiation did not have any effect on the injred rat sciatic nerve. 49