Endometriozisli hastalarda serum sitokin ve büyüme faktörü düzeyleri
- Tez No: 171868
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
57 VII. ÖZET Endometriozis etiyopatogenezinde periton yüzeyleri ve periton sıvısında meydana gelen lokal immün yanıt değişikliklerinin rolü olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada endometriozis etiyopatogenez, tam ve takibine katkıda bulunmayı amaçlayarak erken evre peritoneal endometriozisli 15, endometriomalı 47 ve 17 kontrol grubu olmak üzere toplam 79 olgunun serum CA 125, TGF-pl, VEGF, IL-6 ve IL-12 düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Serum sitokin düzeylerinden sedece IL-6 ile IL-12 arasında zayıf (r=-0, 256, p=0, 006) bir korelasyon olduğu görülmüştür. Serum TGF-pi düzeylerinin endometriozis evresi (r=-0, 424, p=0, 001) ve endometriozis skoru (r=-0, 395, p=0, 002) ile zayıf ilişkili olduğu görülmüştür. Serum CA 125 düzeylerinin endometrioma grubunda (75.34 ± 110, 88 U/ml), kontrol grubundan (12, 88 ± 7, 89 U/ml) (p =0, 03) ve erken evre peritoneal endometriozis grubundan (14, 37 ± 7, 86 U/ml) (p=0, 05) istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. Ortalama serum TGF-pi düzeylerinin endometrioma grubunda (17849, 18± 6856, 72 pg/ml) erken evre peritoneal endometriozis grubundan (1 1286±4860 pg/ml) istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0, 002). Yine, TGF-pi düzeylerinin endometriozis evrelerine göre anlamlı farklılık gösterdiği ve bu farklılığın minimal endometriozis ile ileri evre endometriozis grupları arasında olduğu (evre I ile İÜ ve evre I ile IV) görülmüştür. Ortalama serum IL-12 düzeylerinin infertilite öyküsü olan grupta (49, 53 ±35, 15 pg/ml) infertilite öyküsü olmayan gruptan (77, 68 ±26, 16 pg/ml) anlamlı olacak şekilde düşük olduğu görülmüştür (p = 0, 01). Serum VEGF ve IL- 12 düzeylerinin kontrol grubu ile diğer endometriozis grupları arasında farklılık göstermediği bulunmuştur. Bütün bu verilerin sonucunda; serum IL-6 ve TGF-pi düzeylerinin endometriozis tanısında serum belirteci olarak kullanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
58 VIII. SUMMARY It has already been shown that the changes in local immune response in the peritoneal surfaces and peritoneal fluid could play a role in the etiopathogenesis of endometriosis. In this study, serum CA 125, TGF-01, IL-6, IL-12 and VEGF levels were evaluated in 15 patients with peritoneal endometriosis, 47 patients with endometrioma, and 17 control patients making a total of 79 cases in order to clarify the etiopathogenesis of endometriosis and to define new markers that can be used in the diagnosis and follow-up. Of the cytokines that were evaluated only a weak correlation were found between the serum levels of IL-6 and IL-12 (r=-0, 256, p=0, 006). Serum TGF-01 levels were found to be weakly correlated to the stage (r=-0, 424, p=0, 001) and the score (r=-0, 395, p=0, 002) of the endometriosis. Mean serum CA 125 levels were significantly higher in the endometrioma group (75.34 ± 1 10, 88 U/ml) when compared to control group (12, 88 ± 7, 89 U/m) (p =0, 03) and early stage peritoneal endometriosis group (14, 37 ± 7, 86 U/ml) (p=0, 05). Mean serum TGF-pi levels were significantly higher in the endometrioma group (17849, 18± 6856, 72 pg/ml) when compared to early stage peritoneal endometriosis group (1 1286 ± 4860 pg/ml) (p = 0, 002). In addition, mean serum TGF-pl levels were found to be significantly different with regard to the stage of the endometriosis (between stage I to IH and stage I to IV). Mean serum IL-12 levels were found to be decreased in patients with endometrioma and having infertility history (49, 53 ±35, 15 pg/ml) compared to paitents without infertility (77, 68 ± 26, 16 pg/ml), (p=0, 01). There were no differences in mean serum VEGF ve EL- 12 levels between the study and control groups. Based on these data, it has been suggested that serum TGF-pi and IL-6 levels might be used in clinical practice as a serum marker for endometriosis.