Karotid arter stenotik hastalıklarının tedavisinde stent implantasyonu
Stent implantation in the treatment of carotid artery stenotic disease
- Tez No: 171884
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Karotid Arter Stenotik Hastalıklarının Tedavisinde Stent İmplantasyonu Karotid arter hastalıkları iskemik inmenin başlıca nedenidir. Karotid arter hastalığı olan hastalarda inme riski stenozun şiddeti ile doğrudan ilişkilidir. Karotid arterde stenoz tanısı karotid renkli Doppler US, servikal MR anjiografi, BT anjiografi, 2B DSA veya 3B DSA ile yapılabilir. Hastanemizde, 2001-2006 yıllan arasında mevcut klinik semptomları nedeniyle doktora başvuran hastaların yapılan karotid Doppler US ve/veya servikal MR Anjiografi tetkiklerinde karotid arter stenozu tesbit edilen, yaş ortalaması 63 (54-79) olan, yedi kadm (%27) ve 19 erkek (%73) olmak üzere toplam 26 hastaya, dördü bilateral olmak üzere 30 karotid arter stenozuna yönelik işlem yapıldı. Toplam 28 lezyonda işlem başarıyla sonuçlandı. Bir (%3,3) lezyonda stenoz geçilemediğinden karotid arter stentleme (KAS) işlemi yapılamadı. Diğer bir (%3,3) lezyonda stent açılırken distal metal işaretleyicisi stent üzerinde kaldığından stent açılmadı. İşlem başarısı %93,3 oldu. Toplam 28 (%96,5) KAS işleminde koruyucu filtre kullanıldı. İşlem sonrası dört (14,2) filtrede embolik materyal vardı. Bir (%3,4) hastaya iki stent kullanılmak zorunda kalındı. İşlem esnasında toplam altı hastada (%20,6) komplikasyon gelişti. Bir hastada (%3,8) erken minör, diğer bir hastada geç minör komplikasyon oluştu. 12 ay sonra bilateral stent implantasyonu yapılan bir hastada (%3,8) restenoz gelişti. Erken ve geç dönemde işlem ile ilgili ölüm olmadı. KAS cerrahiye göre daha az invazivdir. Cerrahide görülen yara yeri komplikasyonları, kranial sinir hasarlanmaları gibi komplikasyonlar görülmez. Serebral koruyucu şemsiyelerin kullanılması ve teknik malzemelerin geliştirilmesi, olası komplikasyonları oldukça azaltmıştır. Bu nedenle karotid arter stenozlarında endovasküler stent implantasyonu öncelikli tedavi yöntemi olmalıdır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stent Implantation in the Treatment of Carotid Artery Stenotic Disease Carotid Artery Disease is a major cause of ischemic stroke. The risk of stroke is directly related with degree of stenosis in patients with carotid artery diseases. The stenosis in carotid arteries can be diagnosed by carotid colour Doppler US, cervical MR angiography, CT angiography, 2D or 3D DSA. Twenty-six patients admitted to hospital between 2001-2006 with clinical symptoms and diagnosis of carotid artery stenosis on carotid Doppler US and/or cervical MR angiography are included in this study. Stents were applied to 30 carotid artery stenosis, 4 of which were bilateral in 26 patients. Seven(27%) of the patients were female and 19(73%) male; mean age was 63 (54-79) years. Procedure was successful in 28 lesions. Carotid artery stenting (CAS) could not be applied in one lesion (3.3%) because the stenosis couldn't be overcome. In another lesion, stent could not be opened, because distal metal marking stayed on the stent while it was tried to open. The success of the procedure was 93.3%. Protective filter was used in 28 (96.5%) CAS procedures. There were four embolic (14.2%) material in the filter after the procedure. Two stents were used in one (3.4%) patient. Procedure was complicated in 6 patients (20.6%). Early minor complication developed in one patient (3.8%) and late minor complication developed in another patient (3.8%). Restenosis developed after 12 months in a patient (3.8%) who had bilateral stent implantation. There was no fatality in early or late period. CAS is less invasive than surgery. Complications such as cranial nerve damage, local wound complications which are frequently seen in surgery do not develop. Use of cerebral protective device and developed technical equipment decreases the occurence of possible complications. In this respect, endovascular stenting must be considered as the primary treatment choice in the carotid artery stenosis. vni