Bazı doğal ve sentetik renk maddelerinin broyler deri rengi ve verimle ilgili kriterler üzerine etkileri
- Tez No: 15978
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
83 ÖZET Bu çalışma, bazı doğal ve sentetik renk maddelerinin broyler deri rengi ve verimle ilgili kriterler üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, hayvan materyali olarak 120 broyler civcivi (Erbro) kullanılmıştır. Hayvanlar 4. haftaya kadar 10.4 mg/kg total ksantofil içeren başlatma rasyonu ile beslenmişlerdir. Dördüncü haftadan sonra, hayvanlar herbirinde 20 hayvan bulunan 6 gruba ayrılmış tır. Karotinoid kaynağı olarak, I. gruptaki hayvanlar %60 sarı mısır, diğer gruplardaki hayvanlara da sarı mısır' a ilave olarak sırasıyla carophyll sarı (B-apo-8- carotenoic acid ethyl ester) carophyll kırmızı (canthaxanthin), lutein (Kadife çiçeğinden ekstrakte edilmiş), kırmızı biber unu ve yonca unu içeren bitirme rasyonları verilmiştir. Bitirme rasyonları 30.4 mg/kg total ksantofil içermektedir (Yalnızca sarı mısır içeren rasyon hariç). Deneme 7. haftanın sonunda ta mamlanmıştır. Yedinci haftanın sonunda, her gruptan rastgele 4 piliç saçilerek, bu piliçlerin incik rengi Roche Renk Yelpazesi ile görsel olarak değerlendirilmiştir. Hayvanlar kesildikten sonra ise, incik rengi, Hunterlab, D-25 reflektans kolorimetresi kullanılarak, deri rengi ise Hunterlab, D-25 reflektans kolorimetresi ve A.O.A.C. (1975) metodu, p-karotin eşdeğerliliği ile değerlen dirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulguları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.84 1. Denemede, 5-7 haftalar arası canlı ağırlık artışı bakımından gruplar arası farklılıklar önemsiz bu lunmuştur (P>0.05). 2. İncik rengi Roche Renk Yelpazesi değerleri bakımından gruplar arası farklılıklar önemli bulunmuştur. (P0.05).85 7.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY This study was carried out to investigate the influences of some natural and synthetic pigment materials on broiler skin color and criteria related to production. In the experiment, 120 broiler chicks were used as the animal material. All of the chicks were fed starter diet containing 10.4 mg/kg total xanthophyll for four week. After the 4 th week, chicks were divided into six groups, 20 cihcks in each. The animals in the first group was given finisher diet containing 60 % yellow corn as source of carotenoid and those the other groups were given finisher diets containing carophyll yellow ( P-apo-8-carotenoic acid ethyl ester), carophyll red (canthaxanthin), lutein (extracted from marigold), paprika meal and alfalfa meal respectively in addition to 60 % yelleow corn as source of carotenoid. Finisher diets contain 30.4 mg/kg total xanthophyll except the finisher diet containing yellow corn. The experiment was completed at the end of 7 th week. At the end of 7 th week, 4 broiler chicks were selected from each group at random and the shank color of chicks was visually evaluated with Roche Color Fan. After slaughtering the animals, the shank color was determined by using Hunterlab, D-25 reflectance colorimeter, while skin color was determined by using Hunterlab, D-25 reflectance colorimeter and by using A.O.A.C. (1975) method of B -carotene equivalents. The results obtained from this experiment may be summarized as follows:87 1. The differences among the groups with regard to live weight gain during 5-7 weeks were found not significant (P>0.05). 2. The differences among the groups with regard to Roche Color Fan values of shank color were found significant (P0.05).88 7.