Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk yoğun bakım ünitesinde 2004-2005 yılları arasında izlenen hastalarda gelişen nozokomiyal enfeksiyonlar ve prognoz ile ilişkisi
Nosocomial infections in patients admitted between 2004-2005 at Çukurova University pediatrics intensive care unit and relations with prognostic outcomes
  1. Tez No: 171883
  2. Yazar: SHAFİK HUSEİN DOSSAJİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE ALHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Ç.Ü.T.F Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 2004/2005 Yılları Arasında İzlenen Hastalarda Gelişen Nozokomiyal Enfeksiyonlar ve Prognoz ile İlişkisi Nozokomiyal enfeksiyonlar, hastanede yattıktan 48-72 saat sonra edinilen enfeksiyonlar olarak tanımlanır ve ciddi morbidite ve mortaliteyle seyreder. Bakteriyemi (sepsis), pediatrik hastalarda en sık görülen nozokomiyal enfeksiyon tipidir ve bunu merkezlere göre değişmekle birlikte alt solunum enfeksiyonları ve üriner sistem enfeksiyonları izler. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalında 1 Mart 2004- 30 Eylül 2005 tarihleri arasında izlenen toplam 50 hasta çalışmaya alındı. Daha önce başka merkezde veya ÇÜTF Pediatri servislerinde yatmakta olan ve/veya antibiyotik kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların yattığı gün ve nozokomiyal enfeksiyon geliştiği düşünülen gün; tam kan sayımı, prokalsitonin (PCT), C-reaktif protein (ORP), kan, kateter, idrar, yara yeri, gaita ve trakeal aspirat kültürleri alındı. Hastaların 28'ine (% 56) arteriyel kateter takıldı ve arteriyel kateter takılan hastalarda üreme saptanmadı. Hastaların 41'ine (% 82) femoral kateter takıldı. Femoral kateter takılan hastanın Tinde (% 2) kateter kanında üreme, 4'ünde (% 10) periferik kan kültüründe üreme saptandı. Hastaların 45'ine (% 90) idrar sondası takıldı ve 6'sında (% 13) üreme saptandı. Endotrakeal tüp takılan 26 hastadan 7'sinde (% 27) ventilator ilişkili pnömoni saptandı. Kan kültüründeki mikroorganizma dağılımı; 2 kan izolatında (% 40) Staphylococcus epidermidis, 1 kan izolatında (% 20) Pseudomonas aeruginosa, 1 kan izolatında (% 20) Acinetobacter baumannii ve 1 kan izolatında (% 20) Candida albicans şeklindeydi. İdrar kültüründeki mikroorganizma dağılımı; 3 idrar izolatında (% 50) Candida nonalbicans ve 2 idrar izolatmda (% 33) Escherichia coli ve 1 idrar izolatında (% 17) C. albicans olarak saptandı. Trakeal aspirat kültüründeki mikroorganizma dağılımı ise; 2 trakeal aspirat izolatmda (% 29) A. baumannii, 2 trakeal aspirat izolatmda (% 29) P. aeruginosa, 1 trakeal izolatında (% 14) C. albicans, 1 trakeal izolatmda (% 14) Candida nonalbicans ve 1 trakeal izolatmda (% 14) Staphylococcus aureus olarak saptandı. Kateter ucu kültüründe yalnızca 1 hastada S. aureus üredi. Kateter kan kültüründe 1 hastada koagülaz negatif stafilokok (S. epidermidis) üredi. Yara yeri kültüründe yalnızca 1 hastada S. aureus saptandı. Çalışma grubumuzda incelenen 5 sepsis tanısı alan hastanın 3'nde (% 60) çoklu organ yetmezliği (MOF) saptandı. Nozokomiyal enfeksiyon gelişen hastaların ÇYBÜ' sinde yattığı gün (inisiyal) BK ortalama değerleri 14700 ± 12400/mm3 (alt - üst sınır 3200 - 29900/ mm3), CRP'nin ortalama değeri 30.05 ± 27.58 mg/L (alt - üst sımr 3.2 - 1 10 mg/L), PCT'nin ortalama değeri 4.46 ± 6.44 ng/ml (alt - üst sınır 0. 12 - 14.6 ng/ml) ve NKE düşünüldüğü gün BK ortalama değerleri ise 24300 ± 23400 /mm3 (alt - üst sınır 4800 - 55000/ mm3), CRP'nin ortalama değeri ise 125.14 ± 88.53 mg/L (alt - üst sınır 20.8 - 352 mg/L), PCT'nin ortalama değeri ise 9.41 ± 9.35 ng/ml (alt - üst sınır 0.5 - 43.9 ng/ml) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nosocomial Infections in Patients Admitted Between 2004/2005 at Çukurova University Pediatnic Intensive Care Unit and Relations With Prognostic Outcomes Nosocomial infections are aquired 48-72 hours after admittance to the hospital and may have severe morbidity and mortality. In pediatric intensive care units, bacteremia (sepsis) are most common cause of nosocomial infections followed by pneumonia and urinary tract infections but this sequence may change with different centres. This study was performed between 1 March 2004 and 30 September 2005 at Çukurova University, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Intensive Care in selected 50 patients. Patients who were admitted elsewhere including Pediatric wards at our hospital and also those who had taken antibiotics prior to admittance to our Intensive Care Unit were ommitted from this study. Complete blood count (CBC), C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), blood, trakeal aspirate, urine, catheter swab cultures were obtained on day of admittance and again on the day when nosocomial infection was considered. In our study group, arterial catheter was placed in 28 (56 %) patients, subclavian catheter in 2 (4 %) patients, and no positive blood cultures were obtained. Femoral catheter was placed in 41(82 %) patients, and 1 (2 %) patient had a positive blood culture. Bacteremia due to peripheric blood cultures were present in 4 (10 %) patients. Urinary catheter was inserted in 45 (90 %) patients and urinary tract infection was seen in 6 (13 %) patients. Endotrakeal intubation was performed in 26 (52 %) patients and ventilator related pneumonia was seen in 7 (27 %) patients. Microorganisms isolated from blood cultures; 2 blood isolates (40 %) Staphylococcus epidermidis, 1 (20 %) Pseudomonas aeruginosa, 1 (20 %) Acinetobacter baumannii and 1 (20 %) Candida albicans respectively. Microorganisms isolated from urine cultures; 3 urinary isolates (50 %) Candida nonalbicans, 2 (33 %) Escherichia coli and 1 (17 %) C. albicans respectively. Microorganisms isolated from trakeal aspirate cultures; 2 trakeal aspirate isolates (29 %) A. baumannii, 2 (29 %) P. aeruginosa, 1 (14 %) C. albicans, 1 (14 %) Candida nonalbicans and 1 (14 %) S. aureus respectively. One patient had a positive culture (S. aureus) from catheter end One patient had a positive blood culture (S. epidermidis) obtained from femoral catheter. One patient had a positive wound culture (S. aureus). Out of 5 sepsis patients, 3 (60%) had developed multiorgan failure (MOF). In patients with nosocomial infections, white blood cell counts on day of admittance (initial) were 14700 ± 12400/mm3 (range: 3200 - 29900/ mm3), CRP value 30.05 ± 27.58 mg/L (range: 3.2 - 110 mg/L) and PCT value 4.46 ± 6.44 ng/ml (range: 0.12 - 14.6 ng/ml) respectively. However the white blood cell counts on day of acquiring nosocomial infection were 24300 ± 23400 /mm3 (range: 4800 - 55000/ mm3), CRP 125.14 ± 88.53 mg/L (range: 20.8 - 352 mg/L), PCT 9.41 ± 9.35 ng/ml (range: 0.5 - 43.9 ng/ml) respectively.