Behçet hastalarında yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon ve hastalık konusundaki bilgi durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of quality of life, anxiety, depression and knowledge abaout disease in patients with Behçet's disease
- Tez No: 171908
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL İNANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Psikiyatri, Dermatology, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VII. ÖZET Amaç: Behçet hastalığı nedeni kesin olarak bilinmeyen inflamatuar bir vaskülittir. Ataklarla seyreden, bir çok sistemi etkileyen ve fiziksel yeti yitimine neden olan kronik bir hastalık olması nedeniyle hastalarda psikolojik bulgular ve yaşam kalitesinde bozulma ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada Behçet hastalığı bulunan hastalarda anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Otuz üç Behçet hastası ve 33 sağlıklı kontrol Hastane Anksiyete-Depresyon Ölçeği ve Kısa Form-36 kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca hastalığın etyopatogenez ve kliniğine yönelik bilgi ile ilişkili bir anket uygulandı.
Özet (Çeviri)
VIII. ingilizce özet Aim: Behcet's disease is an inflammatory vasculitis with an unknown etiology. Owing to its chronic, recurrent nature, physical disabilities and multisystemic involvement, psychiatric symptoms and impairment of quality of life may be observed. In this study, we aimed to investigate the psychiatric symptoms and quality of life in patients with Behcet's disease. Material and methods: Thirty-three patients with Behcet's disease and 33 healthy controls were evaluated by using Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) and Short Form-36 Health Survey (SF-36). A questionnaire related with the knowledge of ethiopathogenesis and clinical aspects of the disease was also performed.