Nöro-behçet hastalığında yaşam kalitesi değerlendirilmesi
Evaluation of life quality in neurobehcet's disease
  1. Tez No: 468986
  2. Yazar: MÜGE KUZU KUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN YÜCESAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Behçet Hastalığı1937 yılında tanımlanmış multisistemik bir perivaskulittir. Behçet hastalığının yaşam kalitesini bozduğunu gösteren çalışmalar mevcut olmakla birlikte nöro-Behçet hastalarında yaşam kalitesini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı nöro-Behçet hastalarının yaşam kalitesinin, nörolojik tutulum saptanmayan Behçet hastalarından farklı olup olmadığını saptamak ve her iki hastalık grubunu sağlıklı kontrol verileri ile karşılaştırmak, nöro-Behçet hastalığında yaşam kalitesi ile hastalık aktivite indeksi arasında ilişki olup olmadığını belirlemekti. İbni-Sina Hastanesi Multidisipliner Behçet polikliniği ve İbni-Sina Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran hastalar, hasta yakınları ve hastane çalışanları arasından seçilen katılımcıların genel bilgileri kaydedilip katılımcılara kısa form-36, Behçet hastalığı aktivite indeksi, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck depresyon ölçeği formları uygulandı. Kısa form-36 ölçeği fiziksel işlevsellik, fiziksel rol kısıtlılığı, sosyal işlevsellik, emosyonel rol kısıtlılığı, vitalite, genel sağlık algısı, mental sağlık ve bedensel ağrı olmak üzere 8 alt boyuttan oluşmaktaydı. Katılımcılar Nöro-Behçet hastalığı, Behçet hastalığı ve sağlıklı kontrol grupları olarak üçe ayrıldı. Çalışmaya nöro-Behçet hastalığı grubunda 41, Behçet hastalığı grubunda 39, kontrol grubunda 37 olmak üzere toplam 117 katılımcı dahil edildi. Nöro-Behçet hastalığı, Behçet hastalığı ve sağlıklı kontroller arasında, kısa-form-36 alt boyutları mental sağlık, emosyonel rol kısıtlılığı, vitalite, sosyal işlevsellik, skorlarında anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Behçet's disease is a multisystem perivasculitis defined in 1937. Although some studies show Behçet's disease dicreases quality of life, there isn't any study investigating the quality of life in patients with Neurobehçet diseases. The purpose of this study was to determine whether the quality of life of Neurobehçet's patients was different from that of Behçet's patients without neurological involvement, to compare the two disease groups with healthy controls and to determine whether there was a relationship between quality of life and disease activity index in Neurobehçet's disease. The sample was the patients admitted to Ibni-Sina Hospital multidisciplinary Behçet's outpatient clinic and Ibni-Sina Hospital neurology outpatient clinic, their relatives and the hospital staff. After taking demographic information, short form-36, Behçet's disease activity index, Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale forms were applied. Short form-36 was composed of 8 physical functioning, social functioning, role limitation due to physical problems, role limitation due to emotional problems, energy and vitality, bodily pain, and general perception and mental health. Participants were divided into three groups as Neurobehcet's disease, Behcet's disease and the healthy controls. A total of 117 participants were included in the study, 41 in the Neurobehçet's disease group, 39 in the Behçet's disease group and 37 in the control group. Short-form-36 domains showed no significant difference in mental health, role limitation due to emotional problems, vitality, social functioning, scores between Neurobehçet's disease, Behçet's disease and healthy controls (p> 0,05). There was a significant difference between general perception of health, physical functioning, role limitation due to physical problems.