Gonadotropin releasing hormon antagonistlerinin implantasyon üzerine etkilerinin deneysel rat modelinde araştırılması
- Tez No: 171910
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAYFUN ÖZÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Özet Son yıllarda değişen yaşam koşulları, geç evlilikler ve çevresel etkenler evli çiftlerin infertilite sorunuyla daha sık karşı karşıya gelmesine sebep olmaktadır. Yeni teknolojiler infertilite tedavisini mümkün kılmakla birlikte elde edilen gebelik oranları istenen düzeye ulaşmamaktadır. Gebelik oluşum sürecinde ilk basamak olan implantasyon implante olacak bir embrio ve buna imkan sağlayacak uygun bir endometriumu gerektirmektedir. Gelişen teknikler ile embrio seçimi yapılabilmektedir ancak endometrium bağımsız etkisini sürdürmektedir. Yardımcı üreme tedavileri sırasında pek çok ilaç kullanılmaktadır. Yeni geliştirilen ilaçlardan gonadotropin antagonisti Cetrorelix bu deneysel çalışmaya konu olmuş ve endometriumda implantasyon üzerine etkisi araştırılmıştır, implantasyon belirteçleri kullanılarak etken maddenin yarattığı etki incelenmiştir. Genç erişkin Wistar ratlar kullanılarak ilaç verilmeden gebe bırakılan kontrol grubu, FSH ile ovulasyon indüksyonu yapılan FSH grubu ve FSH'a Cetrorelix'in eşlik ettiği Cetrorelix grubu oluşturularak ratlar gebeliklerinin beşinci gününde sakriflye edilmek suretiyle uteruslarda immunhistokimya ve immunfloresan boyama yapılmıştır. MUC1, LİF, IL-1 ve Hb-EGF adezyon molekülleri incelenmiştir. Her dört adezyon molekülü için Cetrorelix etken maddesinin kontrol gruplarına göre olumsuz sonuç gösterdiği izlenmiştir. Sonuç olarak, Cetrorelix etken maddesinin genel anlamda implantasyonda rol oynadığı bilinen adezyon molekülleri üzerinde negatif etki yaratabileceği ve yardımcı üreme tekniklerinde başarıyı olumsuz yönde etkileyebileceği öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
Summary Recently, married couples often face infertility problems because of the changes in the human life, environmental effects and late marriages. Although infertility can be treated with the new technologies, no achievement in the pregnancy rates can be gained. Implantation, as the first step of the pregnancy formation, needs an embryo to be implanted and a suitable endometrium to enable this. Many drugs are used in assisted reproductive treatments (ART). Cetrorelix, a recently developed gonadotropin antagonist, is subjected in this study and its effect on endometrium during implantation period is aimed to be investigated. Therefore, implantation markers are used to identify the effect of the active compound. Three groups of young adult Wistar rats are used for the in-vivo tests. Rats are left for breeding, without any medication in the control group; with ovulation induction with FSH in the FSH study group and with ovulation induction with FSH and Cetrorelix in the Cetrorelix study group. Rats are sacrificed on the fifth day of the pregnancy and uterus species are stained with immune-histo-chemical and immune-fluorescent methods. MUC-1, LİF, IL-1 and Hb-EGF adhesion molecules are examined. Compared with the rats in the control group, it is determined that rats receiving ovulation induction with Cetrorelix and FSH had a negative effect on their endometrium during the implantation period. As a conclusion, our study indicates that Cetrorelix may have a negative influence on adhesion molecules and inhibit successful ART treatments.