İn vitro fertilizasyon sikluslarında luteal faz desteği olarak sadece progesteron alanlar ile progesteron ve östrojeni birlikte alan olguların gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnancy outcomes in in vitro fertilization cycles between patients receiving progesteron alone and progesteron plus estrogen as luteal phase support
- Tez No: 164722
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK BUYRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
IV ÖZET IN VİTRO FERTİLİZASYON SİKLUSLARINDA LUTEAL FAZ DESTEĞİ OLARAK PROGESTERON ALANLAR İLE PROGESTERON VE ÖSTROJENİ BİRLİKTE ALAN OLGULARIN GEBELİK SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI İnfertilite (kısırlık), kontrasepsiyon yöntemleri kullanmadan bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama olarak tanımlanır. İn vitro fertilizasyon ve diğer yardımcı üreme tekniklerinin gelişmesiyle bu sahada önemli adımlar atılmıştır. İn vitro fertilizasyonda çeşitli ovaryan hiperstimülasyon rejimleri kullanılmaktadır. Günümüzde sıklıkla kullanılan rejimlerden birisi gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonist veya antagonistleriyle birlikte yüksek doz ekzojen gonadotropinlerle yapılan kontrollü ovaryan hiperstimülasy ondur. GnRH analoglannın ve antagonistlerinin endojen luteinizan hormon (LH) salgısım baskılaması sonucunda elde edilen çok düşük LH seviyeleri, implantasyona hazırlık safhasındaki endometrial olgunlaşma ve gebelik elde edildiği taktirde erken gebeliğin devamı için ihtiyaç duyulan luteal fonksiyon için yeterli olmayabilir. Yeterli luteal fonksiyonun sağlanması amaçlandığında, hangi sikluslarda luteal desteğe ihtiyaç duyulacağım öngörmek mümkün olmadığından tüm IVF sikluslannda luteal destek amacıyla bir çeşit tedavi verilmesi en uygun yaklaşımdır. Bu amaçla kullanılan farklı tedavi seçenekleri mevcuttur ve luteal faz desteği olarak sıklıkla kullanılan ajanlar progesteron, hCG ve östrojen'dir. Biz de bu çalışmada IVF sikluslannda luteal faz desteği olarak vaginal yolla uygulanan progesteron ile intravaginal progesteron ve transdermal östrojenin birlikte kullammrnm gebelik, biyokimyasal gebelik, klinik gebelik, devam eden gebelik oranları, implantasyon oranları ve kendiliğinden gerçekleşen düşük oranlan üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Luteal faz desteği olarak tedaviye östrojen eklenmesinin IVF sikluslanmn başarısına herhangi bir katkı sağlayıp sağlamadığım irdelemeyi hedefledik. Luteal faz desteği olarak östrojen ve progesteronu birlikte kullanan hastalarla, sadece progesteron kullanan hastalar arasında gebelik oranlan, biyokimyasal gebelik oranlan, klinik ve devam eden gebelik oranlan, implantasyon oranlan ve kendiliğinden gerçekleşen düşük oranlan açısından anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT COMPARISON OF PREGNANCY OUTCOMES IN IN VITRO FERTILIZATION CYCLES BETWEEN PATIENTS RECEIVING PROGESTERON ALONE AND PROGESTERON PLUS ESTROGEN AS LUTEAL PHASE SUPPORT Infertility is defined as 1 year of unprotected sexual intercourse without any contraceptive method and not achieving pregnancy. The introduction of in vitro fertilization and other assisted reproductive technologies have provided great advances in this area. Numerous regimens have been described as an controlled ovarian hyperstimulation for in vitro fertilization. Nowadays, one of the stimulation regimens commonly used for controlled ovarian hyperstimulation is high dose exogenous gonadotropins, alone or in combination with a gonadotropin-releasing hormone (GnRH) agonist or antagonist. Co-treatment with GnRH analogues and antagonists effectively suppresses endogenous luteinizing hormone (LH) so that abnormally low levels of LH can be insufficient to stimulate and maintain the level of luteal function required to promote timely endometrial maturation in preperation for implantation or to support an early pregnancy once established. In order to provide sufficient luteal phase, because there is no way to predict who may or may not require luteal support in any given cycle, some form of treatment must be provided for all. For this purpose, there are different luteal phase support regimens including progesteron, hCG and estrogen. In our study, we aimed to compare pregnancy outcomes between vaginal progesteron supplementation and vaginal progesteron plus transdermal estrogen supplementation as luteal phase support regimen in patients undergoing in vitro fertilization. The goal was to evaluate the effect of adding estrogen to progesteron supplementation in terms of IVF success, if any. We found no statistically significant difference in pregnancy and implantation rates between patients receiving estrogen plus progesteron and only progesteron as a luteal phase support.