1,2-dimetilhidrazin ile kolorektal kanser oluşturulan sıçanlarda indometazin ve aprotinin?in kolon karsinogenezis?i ve apoptozis üzerine etkileri
Effects of indomethacin and aprotinin on colon carcinogenesis and apopitosis in 1.2 dimethylhydrazin induced colon carcinogenesis
  1. Tez No: 171912
  2. Yazar: METİN MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET RATLARDA 1,2-DÎMETHILHYDRAZİN İLE İNDÜKLENMlŞ KOLON KARSİNOGENEZİSİNDE İNDOMETAZIN VE APROTİNİN'İN KOLON KARSİNOGENEZİS'İ VE APOPİTOZİS ÜZERİNE ETKİLERİ Bu çalışmada 1,2-dimethilhidrazin verilerek kolorektal karsinogenezis oluşturulan ratlarda, Indometazin ve Aprotinin'in 1,2-dimethylhidrazin ile indüklenmiş kolon tümörünün profilaksisinde yer alabileceklerini ortaya koymayı amaçladık, çalışmada 150-200 gram ağırlığında 60 adet mus- muskulus tip rat kullanıldı. Ratlar her grupta 20 rat bulunan biri kontrol, diğer ikisi deney grubu olarak üç gruba ayrıldı. 3 grubun hepsine 1,2- dimethylhydrazin (40mg/kg) subkutan injeksiyon ile haftada 2 kez 4 hafta verilerek kolon karsinogenezisi elde edildi. Lgrup kontrol grubu olarak değerlendirildi ve iki hafta boyunca serum fizyolojik (1ml/gün,SC), 2. gruba iki haftalık Indomethazin (1 mcq/kg, 1,3,5,7,9,1 1,1 3, 15.gün, İP) ve 3.gruba 2 haftalık Aprotinin (5000 KlE/kg/gün, İP) verildi. 20 haftalık takip sonrası total kolon eksizyonu yapıldı. Tüm örnekler %10'luk formaldehit ile tespit edildi ve örneklerden parafin bloklar hazırlandı. Parafin blokların 5 mikron kalınlığında kesilmesi ile preperatlar elde edildi. Bu bloklardan alınan kesitler Hematoxylen-Eosin ile boyandı. Işık mikroskobu ile incelenerek öncelikle genel morfolojik ve histolojik değişiklikler değerlendirildi. Daha sonra dokudaki apopitotik hücrelerin görülebilmesi için TÜNEL yöntemi kullanıldı. Histokimyasal incelemede aberrant kript odakları(ACF) tüm kolon gruplarında tespit edildi. 1,2-dimethilhidrazin ile birlikte indometazin verilenlerde indometazin'in aberant kriptlerde apoptozisi indüklediği ve buna paralel olarak PNL inflltrasyonunda da artış sağlayarak doku hasarını tamir etmeye çalıştığı düşünüldü. 1,2 Dimetilhidrazin ile birlikte Aprotinin verilen sıçanlarda aberant kript gelişimi az da olsa engellendi ve PNL infiltrasyonuda sağlandı. Ancak aprotinin'in bu etkisinin apoptotik yol üzerinden etkilemediği düşünüldü. Bu bulgular ışığında, İndometazin'in sıçanlarda kolorektal tümörlerin gelişimini azalttığı, aprotinin'in ise herhangi bir etkisinin olmadığı söylenebilir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF INDOMETHACIN AND APROTININ ON COLON CARCINOGENESIS AND APOPÎTOSİS IN 1.2 DIMETHYLHYDRAZIN INDUCED COLON CARCINOGENESIS Aim of this study is to investigate the prophylactic effects of aprotinin and indomethacine on colon tumor in 1,2 dimethylhydrazin induced colon carcinogenesis in rats. 60 mus-musculus rats at 150-200 g weight used. Rats were divided into 3 groups of each has 20 rats, one control and 2 study. In all groups 1,2 dimethylhydrazin (40mg/kg) was given 2 times a week subcutaneously for 4 weeks and colon carcinogenesis developed. Normal saline (1 ml/day) was given subcutaneously for 2 weeks in control group. Second group was given Indomethacin (1mcg/kg) intraperitoneally on 1,3,5,7,9,11,13,15. days. Third group was given Aprotinin(5000KIE/kg7day) intraperitoneally for 2 weeks. After 20 weeks colon was totally excisied. All specimens fixed in 10% formalyn and paraffin blocks prepared. Blocks sliced 5 micron with and dye with hematoxlen eosin. Morphological and histological alterations evaluated with light microscopy. Tunnel method was used for evaluating apopithosis. Histologically aberrant crypt focuses (ACF) in colon determined in all groups. In those who was given indomethacine with 1,2 dimethylhydrazin, we think that, indomethacine induced the apopitosis in aberant crypts and in parallel to this it try to restore tissue damage by increasing PNL infiltration. In 1,2 dimethylhydrazin with aprotinin group aberant crypt formation minimally blocked and PNL infiltration provided. This effect of aprotinin was not decided by apopitotic pathway. With tis findings it could be say that indomethacine decreases the incidance of colorectal tumors in rats but aprotinin is ineffective 53