Deneysel sıçan amitriptilin zehirlenme modelinde hipertonik sodyum klorürün kardiyovasküler toksisite üzerine etkisi
Effects of different hypertonic sodium solutions on reversability of toxic cardiovascular effects of amytriptilline in an experimental model
- Tez No: 171913
- Danışmanlar: PROF.DR. YEŞİM TUNÇOK, Y.DOÇ.DR. GÜRKAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
X. ÖZET: AMAÇ Çalışmamızın amacı; deneysel olarak oluşturulan anestezi uygulanmış sıçan amitriptilin zehirlenme modelinde, değişen konsantrasyonlardaki hipertonik sodyum solüsyonlarının, kardiyovasküler toksik etkileri geri döndürebilirliğinin araştırılmasıdır. YÖNTEM Randomize kontrollü deneysel bir araştırma olan çalışmamızda; sıçanlar anestetize edildikten sonra kan basıncı ölçümü için, sol karotis arteri, ilaç infuzyonları için, sol eksternal juguler ve sol femoral venler polietilen kamille kanüle edildi. Ortalama arteriyel kan basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH) ve elektrokardiyografileri (EKG) bir veri değerlendirme sistemi ile kaydedildi. EKG'den QRS, QT intervalleri ölçümleri yapıldı. OAB'da % 45-50 oranında düşme sağlandığında amitriptilin infiizyonu kesilerek sıçanlar randomize olarak 4 gruba ayrıldılar. Kontrol grubuna 10 mL/kg %5 dekstroz, HTS gruplarına sırasıyla, 10 mL/kg % 2.5, 5 ve 7.5 HTS solüsyonları (her grupta n=8) infüzyon hızı 0.05 ml/kg/dk olacak şekilde 60 dk boyunca verildi. Yaşam süreleri kaydedildi. BULGULAR Tüm gruplarda başlangıç ve amitriptilin uygulaması sonrası ölçülen OAB, KAH, QRS ve QT süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. %2.5, 5 ve %7.5 HTS infuzyonları, amitriptilin ile oluşan OAB düşüklüğünü istatistiksel olarak anlamlı derecede düzeltmedi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldıklarında %2.5ve %5 HTS infuzyonları OAB'da istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmadı. Deney boyunca dekstroz infüzyonu KAH'nda istatistiksel olarak anlamlı değişiklik oluşturmadı. %2.5 HTS infüzyonunun 60. dk.'da KAH'da oluşturduğu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu. %5 HTS infüzyonu, infüzyon başlangıcı ve lO.dk'da KAH'da istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmadı. Deney boyunca kullanılan ilaçların amitriptilin sonrası oluşan QRS ve QT sürelerindeki uzama 57üzerinde olumlu etkisi saptanmadı. Çalışmamızda % 5 HTS verilen grupta 20. dk'dan sonra, % 7.5 HTS verilen grupta 10. dakikadan sonra deney grubundaki sıçanlar öldüğünden daha sonraki süreler için istatistiksel analiz yapılamadı. Bir saatlik yasanı hızı analizi kontrol gurubunda %62.5, %2.5 HTS grubunda %83.3, %5 HTS grubunda %16.7, %7.5 HTS grubunda ise %0'dı. Gruplar arası yaşara hızı analizinde % 7.5 HTS grubunda ortalama yasanı süresi en azdı (p=0.0002). SONUÇ Sıçan amitriptilin toksisite modelinde meydana gelen kardiyotoksik etkilerin HTS solüsyonları ile geri döndürülemediği ve bu solüsyonların amitriptilin zehirlenmesinde yaşam sürelerini uzatmadığı, HTS solüsyonunun konsantrasyon yüzdesinin artışı ile ortalama yaşam sürelerinde azalma olduğu bulundu. Hayvan modelleri, doz rejimleri, TSA dozları, monitörizasyon parametreleri ve kullanılan sodyum klorür dozlarının çalışmalarda faklı sonuçlar oluşturabilmesi göz önüne alınarak TSA toksisitesinde HTS'nun tedavi edici etkisi olup olmadığı ve etki mekanizmasının aydınlatılması için kontrollü deneysel çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
XI. SUMMARY: OBJECTIVES Our study's purpose is to find Hypertonic sodium solutîons-at dîffererıt concentration levels- reversability of cardio-vaseular toxic effects on an anesthetized in an experimental amytriptillinc poisoning model. METHODS Our study which raııdomfeed controlled, before in experimcnt the rats have been anesthetized. For blood tensîon left carotis artery have been canulatcd by Polyethylene canule. For medicine infesions, ieft external jugular and lell femotal vcins have been canulated by Polyethylene Canuls. Mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), EKG have been noted by the system of evulation data. İntervals of QRS and QT were measured from EKG. Amytriptilline infusion is ceased and rats are randomly separated into four groups, when MAP is decreased by 40-50%. lOmL/kg 5% dextrose to conrol Group, 10 mL/kg 2.5, 5.0, 7.5 % HTS solutions to HTS Group (n=8) were infused for sixty (60) minutes with an infusion rate of 0.05 mL/kg/min. Life perîods of the subjects were recorded. RESULTS MAP, HR, QRS and QT times which was raeasured for ali groups at start and after amytriptilline was infused. According to our (îndings 2,5, 5.0, 7.5 % HTS infusions did not fix-statîstîcally meaningfuly- the low MAP formed by amytriptillüıe. Compared to the control Group, 2,5, 5.0, 7.5% HTS infusîons did not make a statistîeally meaningful difference at MAP. For the temi of the experimcnt, dextrosis infusion did not make statistically remarkable difference at HR. 2.5% HTS infusion's dcerease on HR at the 60th minute had a statistical meaning also. in the HR at 5 % HTS infusion and at the l Oth minutes did not have a statistîcal meaning. A After amytriptilline ali nıedîcines used during the entire experiment, no affirmative eflect was fıxed on extention of QRS and QT perîods. During the infusion of 5% HTS, rats in the experiment Group have dîed after the 20th minute, thus ît was not possibie togather data and perform statîstical analysis fort he laüer period. in addition, 7,5% HTS was infused to rats in tyhe experiment Group did not survive after the lOth minute and önce again stalistical analysis was not posstble dııe to the reason mentioned above. Life speed analysis performed for sixty(60) minutes, was 62.5% for the control Group, 83,3% for 2.5% HTS Group, 16.7% for 5% HTS Group, 0% for 7.5% HTS Group. CONCLUS1ON As a result, cardiotoxic effects appear in the rat amytriptilline toxicity model cannot be reversed by HTS solutions, and these solutîons do not proiong the survival in amitiptiJin poisoning; also it was noted that as the concentralion perccntage of HTS solutions increased, average life periods for the subjects has decreased. But in cardiac depressanl effect observed in amitriptîlin toxicity, studies regarding to HTS solutions effect on cardio-toxicity mtıst continue to show HTS effects at changing concentratîon percentages.