Kahramanmaraş il merkezinde 10-14 yaş grubunda enürezis noktürna sıklığı ve etkili faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 171926
  2. Yazar: ZİYADEDDİN HASTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA KARABİBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
6. ÖZET Çocukluk döneminde sık görülen enürezis, çocuğun ruhsal gelişimini ve sosyalleşmesini olumsuz yönde etkileyen aile içinde sorunlar yaşanmasına neden olan önemli bir problemdir. Çocukların kişilik gelişimlerinin, özgüvenlerinin kazanıldığı bu yaşlarda ağır psikolojik travma etkisi oluşturan bu sıkıntı verici sorunun çözüme kavuşturulması için birçok bilim dalı enürezisin nedeninin belirlenmesi ve tedavisi konusunda yoğun çalışmalar yapmaktadır. Ancak yapılan çalışmalarla sorunun etyopatogenezi ve çözümü tam olarak sağlanamamıştır. Yapılan çalışmalarda EN'nm etiyolojik nedenlerinden biri olarak serebral matürasyondaki gecikmenin rolünün değerlendirildiği birçok çalışma yapılmıştır. Ancak sinir sisteminin etkisinin ortaya çıkmasında hedef organ olan kasların enürezis etyopatogenezindeki rolleri hakkındaki çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu amaçla daha önce benzeri bir araştırmaya rastlanmayan vücut genel kas kitlesi ve kas gücünün EN oluşumunda rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmamız Mart-Mayıs 2004 tarihleri arasında Kahramanmaraş İl Merkezinin sosyoekonomik düzeyi iyi olan bölgesinde, rastgele seçilen iki ilköğretim okulunda, ikinci kademe (orta öğrenim) 10-14 yaş grubundaki 317 öğrencide yapıldı. Çalışmada ailelerin cevaplandırması için hazırlanan anket formu ile EN problemi olanlar belirlendi. Çalışmaya alman 69 hasta ve kontrol grubu olarak 248 sağlıklı çocuğun fizik muayeneleri yapılarak yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, dominant el ve vücut kitle indeksi (VKÎ) bilgileri kaydedildi. VKİ; Ağırlık/Boy2 (kg/m2)formülünden yararlanılarak hesaplandı. Hasta ve kontrol grubunun kas gücü ölçümleri yapıldı. Her bir ölçüm iki kez tekrarlanarak sağ ve sol el kavrama, sağ ve sol parmak kavrama güçleri için değerler belirlendi. Yapılan ölçüm ve elde edilen bulgular düzenlenen değerlendirme formuna kaydedildi. 45Sonuçta enüretik hastalarda sağ ve sol elin kavrama güçleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı bir şekilde düşük bulundu. Enüretik hastalarda el kavrama gücünün düşük bulunması genel bir kas güçsüzlüğünü düşündüreceğinden, bu sonuç enüretik hastalardaki nöromüsküler tutulumun olabileceği ile ilgili hipotezi doğrulamış oldu. EN'li hastalarda nöromüsküler matürasyon geri kalmaktadır. Bu matürasyon geriliğinde özellikle kaba motor aktivite etkilenmektedir. Alanında ilk olan çalışmamıza benzer çalışmaların yapılması ile EN patogenezinde kas gücü azalmasının rolü daha iyi belirlenebilecektir. 46
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT Enuresis is a serious and common problem which affect the psychological and sociological development of the child There are a lot of studies about solving this terrible problem. However these studies could not determine the etiopathogenesis and treatment of enuresis. There are many studies about maturational delay which is especially emphasized as the main etiologic factor of enuresis. However there are a few studies about the occurrence of effect of neurologic system on the muscles in the etiopathogenesis of enuresis. There is no similiar study on the role of whole body muscle strength in the etiopathogenesis of enuresis nocturna. In this study we purposed to determine hand grip and pinch strength of 3 17 students aged 10-14 at two schools in Kahramanmaraş province center in March-May 2004. We determined enuretic children by collecting data about their incontinence history from their families. Sixty nine enuretic patients and two hundred forty eight healthy volunteer children were recruited from two schools in Kahramanmaraş. Body mass index (BMI) of the children were recorded. BMI was accounted with formula of BMI; Weight/Height2 (kg/ m2). A calibrated, Jamar dynamometer was used to assess grip strength at the first two settings. A pinch gauge was used to assess the key pinch of the right and left hands of these children. Two measurements of each grip and pinch were obtained at 15 s intervals and mean values were analyzed. As a result; the hand grip strength test with Jamar dynamometer was significantly lower in the enuretic group compared with the control group. These low results of the hand grip strength in the enuretic group showed the possible etiopathologic factor of the whole body muscle weakness. The neuromuscular maturation is delayed in enuretic patients. In this maturational delay, the gross motor activity is affected. The role of low muscle muscle strength in the whole body could be determined better by performing new studies similiar to our study which is the only one on this subject. 47