Uydu alıcı sistemi
  1. Tez No: 171946
  2. Yazar: MUHAMMET GAZOZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ÖZMEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
11 ÖZET Bu tez çalışmasında yerden 35015 km yükseklikte ve 1691 MHz de yayın yapan eşzamanlı meteoroloji uydusundan yayın ala bilmek için, bir uydu alıcı sistemi tasarımlanmış ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Bu uydu alıcı sistemi düşük gürültülü yükselteç, karıştırıcı ve osilatörden oluşmaktadır. Uydudan gönderilen sinyaller birçok etkenlerden dolayı alıcı sistemin antenine çok zayıflamış olarak ulaşırlar. Gelen zayıf sinyali en az gürültü düzeyinde tutup yükseltilmesi düşük gürültülü yükselteç ile yapılmaktadır. Yükselteç ta sarımı bilgisayar programı yardımı ile en az toplu öğe içerecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Yükselteç ve osilatör sinyalleri karıştırıcıda karıştırdıktan sonra, uydudan gön derilen 1691 MHz' deki sinyal 136 MHz' e kaydırılırmıştır. Bu amaçla uydu alıcı sistemin tasarımı, yapımı, deneysel verileri, özellikleri ve geliştirilmesi hakkında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this thesis, a receiving system is realized to receive signals from a meteorological satellite located at O° över the Eguator at 35.O15 km f rom the earth. This satellite receiving system is designed using an optimize computer program, it consists of a low noise amplifier, a mixer and a local oscillatör. The signals transmitted by the satellite, are attenuated due to different losses in the transmission path and arrive to the receiver at very low level. A low noise amplifier is designed using a computer program which gives minumum component and low noise. The experimental system whose tested and the results to be in good agreement with theorical values. At the end of this thesis, some conclusions about the design of such a this type systems, experimental results, some properties of this system and developing methods for this systems are given.