Otomatik mikrodalga ölçüm sistemi
  1. Tez No: 171947
  2. Yazar: GALİP TAŞDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ÖZMEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
XV ÖZET Frekans tarama yöntemi ile yansıma katsayısının ölçüldüğü bir mikrodalga düzeneğinde, ölçümler mikroişleyici tabanlı bir sistem denetleci denetiminde yaptırılmıştır. Mikrodalga frekanslarında ölçüm doğruluğunu etkileyen düzenli sistem hataları incelenmiş ve ölçüm doğruluğunun arttırılması doğrultusunda bir skalar hata giderme yöntemi önerilmiştir. Bu yöntemde, ideal olarak yansıma katsayıları bilinen standartlar (50 Î2, açık devre, kısa devre) kullanılmıştır. Sistem denetlecinin denetiminde gerçekleştirilen ölçümlerde taramalı üretecin dış tarama girişi kullanılmaktadır. Seçilen bir frekans bandında 200 adımda tarama yapılmaktadır. Her bir tarama işlemi için test edilen yük, 50 £2, kısa devre, açık devre test verileri hata giderme yöntemi doğrultusunda işlenerek, düzeltilmiş yansıma katsayıları bulun muştur. Hata giderme yöntemi direk oranlama tekniğini kullanır. Bu çalışmada geliştirilen sistem denetleci küçük ölçekli bir mikrobilgisayar ile onun çevre birimleriyle veri alış verişinde kullanılan sayısal örneksel çevirici ve.örneksel- sayısal çevirici birimlerden oluşur. Sistem denetleci, sonuçta her bir tarama için elde edilen düzeltilmiş yansıma katsayılarını RAM" deki adresleriyle birlikte göstergeleyebilmektedir. Veriler ondalık sistemde dört hane olarak, adresleri ise onaltılık sistemde dört hane olarak göstergelenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The measurements, in a microwave system which the reflection coefficients are measured with the frequency sweep method, are made by the system controller based on a microprocessor. The periodic system errors which affect measurement accuracy in the microwave frequencies are studied and a scalar error correction method is asserted to obtain the corrected reflection coefficients. In this method, the standards (50 £2, short circuit, open circuit) whose ideal reflection coefficients are known are used. In the measurements controlled by the system controller, the external sweep input of sweep oscillator is used. Two hundred sweeps can be made in a choosen bant. The corrected reflection coefficients are calculated in the error correction method by using the results of duty under test, 50 &, short circuit, open circuit tests obtained at each sweep action. This error correction method uses the direct ratio technique. The system controller developed in this study contain a microcomputer system together with analog to digital converter and digital to analog converter units. This units are used for data acqusition between microcomputer and peripherals. System controller can display the corrected reflection coefficients together with its RAM adress at each sweep operation. The da tas are displayed in the decimal system as 4 digits and the addresses are displayed in the hexedecimal system as 4 digits.