Nidek MK-2000 model mikrokeratom kullanarak miyop ve miyopik astigmat olgulara yapılan LASIK ameliyatlarında ortalama flep kalınlığı ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluating the average flap thickness and the factors affection it on myopic and myopic astigmatic LASIK cases performed by using Nidek MK 2000 model microkeratome
- Tez No: 171971
- Danışmanlar: PROF.DR. KUDDUSİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Nidek MK-2000 Model Mikrokeratom Kullanarak Miyop Ve Miyopik Astigmat Olgulara Yapılan LASIK Ameliyatlarında Ortalama Flep Kalınlığı ve Buna Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesi AMAÇ: Nidek MK2000 mikrokeratom modeli ve Nidek EC5000 CX marka excimer laser kullanılarak yapılan LASIK (Laser in situ keratomileusis) olgularında miyop ve miyop astigmatlarda ortalama flep kalınlığının belirlenmesi ve flep kalınlığına etki eden, göze ve mikrokeratoma ait faktörlerin değerlendirilmesi. METODLAR: LASIK uygulanan miyop ve miyop astigmat 82 hastanın 158 gözü çalışma kapsamına alındı. Hastalar kullanılan 130 um ve 160 um'lik keratom başlıklarına göre iki gruba ayrıldı. LASIK işlemi için tüm hastalara Nidek MK2000 mikrokeratom ve Nidek EC 5000 CX excimer laser sistemi kullanıldı. Bütün hastaların preoperatif korneal kalınlık değerinden, flep kaldırıldıktan sonra ölçülen stromal yatak kalınlığı çıkarılarak elde edilen değer, gerçek flep kalınlığı değeri olarak kaydedildi. Hasta yaşı, preoperatif korneal pakimetri, keratometri, viirefraksiyon değerleri ve yanı sıra aynı gün bilateral LASIK geçiren olgularda mikrokeratomun ilk(sağ) ve ikinci(sol) kez kullanımının flep kalınlığına etkileri incelendi. BULGULAR: Sekseniki hastanın 158 gözüne LASIK uygulandı. Altmışdört göze 130 um'lik keratom başlığı kullanılırken, 95 göze 160 um'lik keratom başlığı kullanıldı. Preoperatif sferik ekivelan değeri 130um'lik grupta ortalama -4.2 ± 2.03 D iken löOum'lik grupta ortalama -3.9 ±1.7 D bulundu. Preoperatif korneal pakimetri değerleri 130 um'lik grupta ortalama 523.9 ±34.4 um iken 160 um'lik grupta 556.2 ± 29.4 um bulundu, preoperatif keratometri değerleri ise 130um'lik grupta ortalama Kavg değeri 44.15 ± 1.4 iken 160 um'lik grupta 43.14 ±1.4 bulundu. Ortalama flep kalınlıkları 130 um'lik grupta 87.75 ± 15.8 um iken 160 um'lik grupta 120.8 ± 20.2 fim bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation Of The Flap Thickness And The Factors Affecting The Flap Thickness İn Myopic And Myopic Astigmatic LASIK Cases Performed By Using Nidek MK 2000 Model Microkeratome Aim : To evaluate the mean flap thickness and the factors affecting the flap thickness in myopic and myopic astigmatic LASIK cases performed by using Nidek MK 2000 Model microkeratome and Nidek EC 5000 CX brand excimer laser. Materials and Methods: One hundred and fifty eight eyes of 82 myopic and myopic astigmatic patients who had LASIK operation were studied. Patients were divided into 2 groups according to microkeratome plate thickness: 130 |Jm and 160 pm keratome headings. For LASIK operation, Nidek MK 2000 microkeratom and Nidek EC 5000 CX excimer laser system were used for all patients. The actual flap thickness was calculated by a subtraction method (ie, actual flap thickness = preoperatif corneal thickness - residuel stromal bed thickness). Effects of age, preoperative corneal pacimeter, keratometry and refraction values on flap thickness were studied, also, the effect of the first and the second usage of the microkeratome on flap thickness was studied in cases who underwent bilateral LASIK operation on the same day. Results: LASIK was performed to 158 eyes of 82 patients. 130 ym keratome heading was used in 64 eyes and 160 ym keratome heading in 95 eyes. The mean preoperative spheric equivalant value was -4.2 ± 2.03 D in 130 |Jm group and -3,9 ± 1.7 D in 160 |Jm group. The mean preoperative corneal pacimeter values were 523.9 ± 34.4 pm in 130 Jim group and 556.2 ± 29.4 ym in 160 ym group. The mean preoperative keratometry (Kavg )values were 44.15 ± 1.4 in 130 ym group and 43.14 ± 1.4 in 160 ym group. The mean flap thicknesses were 87.75 ± 15.8 ym in 130 ym group and 120.8 ± 20.2 ym in 160 ym group.