Bir eğitim hastanesinde doğum eylemi izlem bulguları ve izlemde yeni bir yöntemi yerleştirme çabaları
- Tez No: 17198
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde maternal mortalite ve ınorbiditeyi azaltmak için doğumu izlemede ve prenatal bakımda uygun teknolojilere gereksinim vardır. Nitelikli bir prenatal bakım perinatal mortalitenin azaltılmasında önemli re! oynar. Doğumun ilerleyişinin bir grafik üzerine kaydedilmesi olan partograf“erken uyarı sistemi”olarak doğumun sonlandırılması, desteklenmesi veya gelişmiş bir merkeze sevk kararı verilmesine yardımcı olmaktadır. Bu araştırmada partografın bir eğitim hastanesinde uygulamaya geçilmesi ve doğum izlemlerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Doğum izleminde partograf kullanımı tüm çabalara rağmen başarılamamıştır. Normal ve komplikasyonsuz olması beklenen ardarda 1 640 doğuma ait veri değerlendirilmiştir. Bu olguların % 45.3'ü primipardır. Doğumların % 4'ü sezaryenle, % 93.8'i müdahalesiz spontan olarak gerçekleşmiştir. % 79 olguda doğumun ilk evresi 1 2 saatten az, % 8.1 'inde 24 saatten uzun bir sürede sonlanmıştır. Partografa kaydedilen 481 olgunun % 23.5'inde doğum eylemi müdahale çizgisinde gerçekleşmiştir. Çalışmamızda perinatal mortalite 1000 canlı doğumda 10.39 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-65- SUMMARY Developing countries are in urgent need of appropriate technologies in prenatal care and monitoring labour to reduce the high maternal morbidity and mortality rates. An effective prenatal care has an important role in decreasing perinatal mortality. The partograph a graphic recording of progress of labour, is an“early warning system”which helps detection of the problems during the process of labour. This study has been caried out to assess the impact of the introduction of partograph in a teaching hospital in Istanbul. Despite a great effort to use the par tograph to monitor labours- in routine record system, the implementation was not succeded. The reasons for this were discussed. The results of a prospective study of 1640 consecutive parturient women were conducted. The only patients excluded from this study were those with abnormal presentations, placenta previa, multiple pregnancy, premature delivery.preeclampsia and eclampsia, elective caesarean section or induced labour. Of these cases, 45.3 percent of women were primigravidas with normal labour. Four percent of labours ended up with caesarean sections, 93.8 % gave birth spontaneously and the rest were assisted. In 79.0 percent of cases, duration of the first stage of labour were less than 12 hours and in 8.1 percentof cases were less than 24 hours. 64.2 % of all patients who were delivered before their cervicographs reached the alert line. Of the 481 patients, 113 (23.5 percent) had cervicographs which crossed the action line. There were 5 stillbirths or neonatal deaths among 481 births, giving on perinatal mortality of 10.39 per 1000 live births.