Nikotin ile indüklenmiş iskemik rat random patern deri flep yaşamı üzerine angiotensin (1-7)'nin etkisinin araştırılması
The research for the effect of angiotensin (1-7) on the nicotine induced ishemic rat random pattern skin flaps
- Tez No: 171983
- Danışmanlar: PROF.DR. GALİP GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, iskemik nikotinize fleplerde, A(l-7)'nin vazodilatasyon ve anjiogenez üzerine olan etkileri ile flep yaşamına olumlu etki yapıp yapmayacağının makroskopik ve mikroskopik olarak gösterilmesidir. Materyal ve metod: Bu deneysel çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Farmakoloji ve Patoloji AD'nın katkılarıyla Ekim 2003-Şubat 2004 tarihleri arasında Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde (DEKAM) yapılmıştır. Çalışmada 90 adet rat (her grupta 30 rat olacak şekilde) kontrol, tedavi ve etken madde olmayan baz grublarına bölündü. Kontrol grubuna 28 gün İP olarak SF, tedavi ve baz grubuna 28 gün süresince 2mg/kg olacak şekilde Nikotin İP olarak verildi. Her grup üç ayrı (a, b, c) alt gruba ayrıldı. Mc Farlane'nin rat sırtında belli anatomik bölgeler arasında tarif ettiği flep modeli kullanıldı. Kontrol grubunda kaldırılan flep tekrar yerine sürüre edildi. Tedavi grubunda flep kaldırıldıktan sonra flep yatağına A(l-7) lmg/ml olacak şekilde 0,6ml dozunda sürüldükten sonra sütüre edildi. Baz grubunda ise flep yatağına 0,6ml etken madde içermeyen baz (Carboxymethylcelulose) sürüldü. Her üç grubun a alt grubuna flep sütüre edildikten sonra florossein verilerek 30.dakikada iskemik alan ölçümü yapıldı. Bu gruptaki tüm hayvanlarda yedinci ve onikinci günlerde makroskopik olarak nekroze alan ölçümü şeffaf grafik kağıtları kullanılarak yapıldı ve bu gruptaki hayvanlar onikinci gün sakrifiye edilerek distal ve kritik zondan doku örnekleri alındı. Her üç grubun b alt grubu ikinci gün sakrifiye edilerek distal ve kritik zondan doku örnekleri alındı. C alt grubun da ise dördüncü gün ratlar sakrifiye edilerek distal ve kritik zondan doku örnekleri alındı. Tüm doku örneklerinde her zonun santral pannikulus kornozus tabanı, santral pannikulus kornozus yüzeyi, kenar pannikulus kornozus tabam, kenar pannikulus kornozus yüzeyi İHK yöntemle yeni damar oluşumu için değerlendirildi Vve matür vasküler çap genişliği ölçümü yapıldı. Elde edilen veriler gruplara göre istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Makroskopik olarak yapılan değerlendirmede tedavi grubunda, kontrol ve baz grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde iskeminin düzeldiği ve flep yaşamının arttığı tespit edildi (P0,05) tespit edildi. Zonlar arasında vaskülarite açısından distale gidildikçe azalma olduğu tespit edilmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. FSPKT ve FKPKT arasında anlamlı fark yoktu, fakat tabanla yüzey arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (P0,05). Sonuç: Angiotensin (1-7) nikotinize flepte, vazokonstrükte olan iskemik flebin vasküler yapılarını genişleterek ve ilk iki günde anjiogenezi artırarak flep yaşamını artırmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The aim of this study was to show macroscopically and microscopically whether A(l-7) has enhancing effects on ischaemic nicotinized flaps by its vasodilatory and angiogenetic effects. Materials and Methods: This experimental study was made in the centre of experimental and clinical investigations (DEKAM) between October 2003 -February 2004. In the study 90 rats were divided into three groups (in each group there were 30 rats) as control, treatment and base groups. For 28 days serum phsiological (SP) was given intra peritoneally (ip), in control group while 2mg/kg nicotine was given in treatment and base group. All three groups were divided into sub-groups (a, b, c). Flap model of rats backsides which was modified from McFarlane flap model was applied. The flaps which were elevated resuturaed their own places in the control group. A (1-7) lmg/ml whith in dosage of 0,6ml was applied in flap bed and then flaps were resuturated their own places in the treatment groups. In the base group, in 0,6ml dosage, base (Carboxymethlcellulose) which is not active was applied to flap bed and then flaps were resuturated. After resuturating flaps, in 30 minutes ischemic area was measured by giving florosceine in a sub-group of all groups. In this group, for all rats in 7th and 12th day macroscopic findings were evaluated by using transparant graphics papers. All animals in this group were sacrified in 12th day and tissue samples were taken from distal and critic zones. B sub-groups were sacrified in the second day and tissue samples were taken from distal and critic zones. The rats in the C sub-group were sacrified in the fourth day and tissue samples were taken from distal and critic zones. These samples were studied as İHK and were evaulated for neovascularization and matur vascular diameter was measured. These findings were evaulated statistically according to the groups. VIIFindings: In the treatment group, flap survival and ischemia improvement were found statiscally in macroscopic evaulation comparing control and base groups (p0,05). Although it was found that vasculature between zones decreased in the direction of distal statiscally was not significant.