Akciğer hastalarında YÇBT incelemesinde ekspiryum grafilerinin katkısı ve solunum fonksiyon testleri ile korelasyonu
Inspiratory and expitory HRCT in pulmonery diseases: Diagnostic value and correlation with pulmonary function tests
- Tez No: 171984
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Amaç: Akciğer patolojilerinde YÇBT bulgularına gözden geçirmek. Ekspiryum grafilerinin inspiryum grafilerine katkısını ve solunum fonksiyon testleri ile ekspiryum grafîlerinde saptanan hava hapsi arasındaki ilişkiyi araştırmak. Gereç ve Yöntem: Astım, KOAH, bronşektazi ve interstisyel akciğer hastalığı nedeniyle takip edilen 75 olgu çalışmaya alındı. Olguların 38'i erkek 37'si kadın olup yaş ortalaması 53.3 idi. Olgulardan inspiryum YÇBT, ekspiryum YÇBT ve SFT elde olundu. İnspiryum grafîlerinde bronşektazi, bronş duvarı kalınlaşması, amfizem, bül, nodul, atelektazi, interstisyel kalınlaşma, heterojen attenuasyon araştırıldı. Ekspiryum grafîlerinde hava hapsinin varlığı, seviyesi ve yaygınlığı araştırıldı. Olgulara SFT uygulanarak FEVİ, FEVİ/FVC ve FVC değerleri kaydedildi. SFT ile hava hapsi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: İnspiryum grafîlerinde bronş duvarı kalınlaşması 37 olguda, bronşektazi 33 olguda, amfizem yedi olguda, bül sekiz olguda, nodul 18 olguda, atelektazi dokuz olguda, interstisyel kalınlaşma 17 olguda ve mozayik perfüzyon 49 olguda saptandı. Ekspiryum grafîlerinde 27 olguda bronşektazi, 59 olguda hava hapsi saptandı. Ekspiryum grafîlerinde hava hapsi saptanan olguların yedisi astım, ikisi KOAH ve birisi de interstisyel akciğer hastalığı nedeniyle takip edilmekteydi. Sonuç: Bronşektazi gibi hava yolu ile iştirakli patolojiler ekspiryum grafîlerinde gözden kaçabileceğinden akciğer incelemelerine mutlaka inspiryum grafilerle başlanmalı gerektiğinde ekspiryum grafiler ilave edilmelidir. Ekspiryum grafileri hava hapsinin tespitinde inspiryum grafilere katkı sağlamaktadır. Ekspiryum grafîlerinde saptanan hava hapsinin yaygınlığı ve seviyesi ile FEVİ/FVC ve FEVİ arasında İstatistiksel olarak anlamlı korelasyon vardı. Ekspiryum 90grafilerinde saptanan hava hapsinin öncelikle astım yönünden uyarıcı olduğunu düşünmekteyiz. 91
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: To review the HRCT findings of lung diseases. To look whether expiratory HRCT gives additional information to inspiratory HRCT, and to look for correlation between lung function tests and the air trapping detected on expiratory HRCT. MATERIALS METHODS: 75 patients (38 male, 37 female), with the mean age 53.3, who were on follow-up due to asthma, COPD, bronchiectasis or diffuse interstitial lung disease were included in this study, inspiratory and expiratory HRCT and lung function tests were obtained from each patient. On inspiratory HRCT images, bronchiectasis, bronchial wall thickness, emphysema, bulla, nodule, atelectasis, interstitial thickening and mosaic attenuation were evaluated. On expiratory images, the presence, level and extent of air trapping were evaluated. On lung ruction tests FEV1, FEV1/FVC, FVC were evaluated. And statistical analyses were performed in order to demonstrate the correlation between lung function tests and air trapping detected on expiratory HRCT. Results: In 33 patients bronchiectasis, in 37 patients bronchial wall thickening, in seven patients emphysema, in eight patients bulla, in 18 patients nodules, in nine patients atelectasis, in 17 patients interstitial thickening and in 49 patients mosaic perfusion was detected. On expiratory HRCT bronchiectasis was detected in 27 patients and air trapping in 59 patients. 10 patients had air trapping only on expiratory HRCT. Seven of them were followed due to asthma, two of them due to COPD, and one of them due to diffuse interstitial lung disease. Conclusion: Expiratory HRCT is superior to inspiratory HRCT in the detection of air trapping. There is statistically significant correlation between The extent and level 92of air trapping detected on expiratory HRCT and lung function tests. Air trapping detected only on expiratory HRCT is mostly seen in patients with asthma. Lesions that are in contact with airways may collapse on expirium and these lesions may be overlooked. Therefore inspiratory HRCT is the first choice while evaluating the chest. Expiratory HRCT should be obtained when needed. 93