Nikotin ile muamele edilmiş farklı implant destekli geçici protetik materyallerin insan gingival fibroblastlarına etkisi
Effect of different nicotine-treated implant supported provisional prosthetic materials on human gingival fibroblasts
  1. Tez No: 960138
  2. Yazar: AHMET OĞUZ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÖNDEM, PROF. DR. SEMA HAKKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İmplant üstü geçici restorasyonlar, hastaların tedavi sürecinde fonksiyonel, estetik ve fonasyonel ihtiyaçlarını karşılarken, implant çevresi dokuların yönlendirilmiş iyileşmesini destekleyerek uzun vadede enfeksiyon, kemik ve diş eti kaybını azaltmada kritik bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte, sigara kullanımı ağız sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturarak özellikle implant ve protetik uygulamalarda başarısızlık riskini artırmaktadır. Ayrıca, geçici restorasyonlarda yaygın olarak kullanılan polimer bazlı materyallerin gözenekli yapısı ve yüksek absorbsiyon kapasiteleri, bu materyallerin ağız içi kimyasallarla daha fazla etkileşime girmesine yol açmakta; sigara dumanında bulunan toksik maddelerle birleştiğinde ise çevre dokular üzerinde biyolojik etkilerini daha da artırma potansiyeli taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı 4 farklı geçici protetik materyalin (Polimetimetakrilat, kazınabilir PMMA blok, 3D boyutlu yazıcı rezini ve kompozit rezin) ve bunların nikotin le etkileşiminin insan gingival fibroblastlarının (İGF) hücre canlılığı, hücre ataçmanları ile ekstraselüler matriks, doku inhibitörleri, pro-enflamatuar ve anti-enflamatuvar sitokinlerin mRNA ekspresyonları üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaçla, her gruptan 3 ve 7 gün boyunca ekstratlar toplandı. Daha sonra, İGF hücreleri bu ekstratlarla muamele edildi. Hücre canlılığı deneyleri 3. gün ve 7. günde MTT enzimatik aktivite testi yapılarak gerçekleştirildi. Toplam RNA, süpernatantların 3 ve 7 gün uygulanması sonrası 1. Gün ve 3. günlerde izole edildi ve gen ekspresyonları, gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile analiz edildi. Ayrıca, hücre ataçmanı için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanıldı. Hücre canlılığına yönelik yapılan deneysel analizlerde, hem 3. hem de 7.
Özet (Çeviri)
Temporary restorations on implants meet the functional, aesthetic and phonation needs of patients during the treatment process, they play a critical role in reducing infection, bone and gum loss in the long term by supporting the directed healing of tissues around the implant. However, smoking poses a serious threat to oral health and increases the risk of failure, especially in implant and prosthetic applications. In addition, the porous structure and high absorption capacities of polymer-based materials, which are commonly used in temporary restorations, cause these materials to interact more with oral chemicals; When combined with toxic substances found in cigarette, it has the potential to further increase its biological effects on surrounding tissues. This thesis aims to investigate the effects of 4 different interim prosthetic materials (Polymethylacrylate, PMMA block, 3D printer resin and composite resin) and their interaction with nicotine on cell viability, cell attachments and extracellular matrix, tissue inhibitors, pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines mRNA expressions of human gingival fibroblasts (HGF). For this purpose, extracts were collected from each group for 3 and 7 days. Next, HGF cells were treated with these extracts. Cell viability experiments were performed on day 3 and day 7 by performing MTT enzymatic activity test. Total RNA was observed after 3 and 7 days of administration of supernatants 1. They were isolated on day and day 3 and their gene expression was analyzed by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). In addition, scanning electron microscopy (SEM) was used for the cell attachment.