Oral östrojen replasman tedavisi alan postmenapozal kadınlarda, AOPP (ileri düzey protein peroksidasyonu), malondialdehit ve okside LDL ölçümü ile kardiyovasküler risk tayini
Cardiovascular risk assesment by serum AOPP (advanced oxidation protein products), MDA (malondialdehiyte) and oxidized LDL levels in postmenoponsal women with oral costrogen replacement therapy
  1. Tez No: 172023
  2. Yazar: TANSEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI. ÖZET Postmenopozal dönemde azalmış doğal östrojeni kompanse etmek için“Hormon Replasman Tedavisi”uygulanmaktadır. Östrojen replasman tedavisinin serum lipid profili ile lipid ve protein oksidasyon ürünlerine olan etkilerinin bilinmesi bu tedavinin kardiyovasküler risk yönünden etkilerinin değerlendirilmesine ışık tutacaktır. Bu çalışmada menopozdaki hastalara farklı hormon replasman tedavi protokolleri verilerek okside LDL, MDA, AOPP ve diğer kardiyovasküler risk belirteçleri değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki toplam 84 hasta 5 gruba ayrılmış; histerektomize olan hastalardan oluşturulan gruba sadece sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (Premarin 0.625 mg draje / gün) ve uterusu olan kadınlardan oluşan diğer 3 tedavi grubundaki hastalara ise sürekli 0.625 mg konjuge östrojen + 2.5 mg medroksiprogesteron asetat (Premelle 2.5 mg draje / gün) ve 1 mg estradiol + 2 mg drospirenon (Angeliq tablet / gün) ve 20 mg black cohosh ekstresi (Klimadynon film tablet, 2 tablet / gün) verilmiştir. Beşinci grubu ise herhangi bir tedavi almayan kontrol grubu hastalar oluşturmuştur. Hasta ve kontrol gruplarında tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayında kardiyovasküler risk belirteçleri prospektif olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, tedavi sonrası 3. ayda elde edilen değerlerin bazal değerlere göre yüzde değişimleri gruplar arasında ve kontrol grubunda karşılaştırılmıştır. Tüm gruplarda; tedavi öncesi ortalama total kolesterol, LDL kolesterol, VLDL kolesterol, HDL kolesterol, total trigliserit, okside LDL, MDA seviyeleri açısından değerlendirildiğinde, gruplar arasında bazal değerler yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p > 0.05). Bazal AOPP değerlerinde ise 20 mg black cohosh ekstresi alan grup ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p=0.029). 53Total kolesterol'ün bazal ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında; tek başına sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.001), sürekli 0.625 mg konjuge östrojen + 2.5 mg medroksiprogesteron asetat (p=0.001), 1 mg estradiol + 2 mg drospirenon (P=0.012) ve 20 mg black cohosh ekstresi (P=0.027) verilen gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulunmuştur. LDL'nin bazal ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında; tek başına sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.001), sürekli 0.625 mg konjuge östrojen + 2.5 mg medroksiprogesteron asetat (p=0.001), 1 mg estradiol + 2 mg drospirenon (p=0.001), ve 20 mg black cohosh ekstresi (p=0.001), verilen gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulunmuştur. Total kolesteroldeki bazal ve 3. aydaki değerlerin değişim yüzdelerinin farkının sadece tek başına sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.001) verilen grupta kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu, LDL kolesteroldeki bazal ve 3. aydaki değerlerin değişim yüzdelerinin farkının ise tek başına sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.001) ve 1 mg estradiol + 2 mg drospirenon (p=0.009) verilen gruplarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. HDL'nin bazal ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.003), sürekli 0.625 mg konjuge östrojen + 2.5 mg medroksiprogesteron asetat (p=0.022), 1 mg estradiol + 2 mg drospirenon (p=0.003) ve 20 mg black cohosh ekstresi (p=0.05) verilen gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir artma bulunmuştur. HDL kolesteroldeki bazal ve 3. aydaki değerlerin değişim yüzdelerinin farkının ise sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.007) ve 1 mg estradiol + 2 mg drospirenon (p=0.003) verilen gruplarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. VLDL'nin bazal ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında sadece sürekli 0.625 mg konjuge östrojen + 2.5 mg medroksiprogesteron asetat, istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulunmuştur (p=0.029). Trigliserit'in bazal ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında tek başına sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.001) ve 1 mg estradiol + 2 mg drospirenon (p=0.038) verilen gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir artma, 20 mg black cohosh ekstresi (p=0.011) verilen grupta ise istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulunmuştur. Trigliserit 54düzeylerindeki bazal ve 3. aydaki değerlerin değişim yüzdelerinin farkının ise sadece tek başına sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (p=0.001) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Malondialdehit ve okside LDL'nin bazal ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında sadece tek başına sürekli 0.625 mg konjuge östrojen (MDA için p=0.001, okside LDL için p=0.014) verilen grupta istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulunmuştur. AOPP'nin bazal ve 3. ay değerleri karşılaştırıldığında sürekli 0.625 mg konjuge östrojen + 2.5 mg medroksiprogesteron asetat (p=0.037) ve 1 mg östradiol + 2 mg drospirenon (p=0.001) verilen gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulunmuştur. MDA, okside LDL ve AOPP için tedavi sonrası 3. ayda elde edilen değerlerin bazal değerlere gore yüzde değişimlerinin kontrol grubuna göre karşılaştırılmasında hiçbir parametre için istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0.05). Sonuç olarak; HRT'de kullanılan östrojenlerin kardiyovasküler risk yönünden lipid parametreleri üzerine olumlu etkilerinin (total kolesterol azalışı ve HDL artışı) kontrol grubuna göre saf konjuge östrojen veya 1 mg östradiol + 2 mg drospirenon verilen gruplarda belirgin olması, trigliserit düzeyine olan beklenen olumsuz etkilerinin ise sadece saf konjuge estrojen alan grupta olduğunun görülmüş olması; MDA ve okside LDL'nin sadece tek başına östrojen içeren tedavi kolunda azalmış olması; ve östrojen + progesteron veya black cohosh içeren tedavi kollarında ise anlamlı bir değişiklik izlenmemesi östrojenin tek başına bilinen antioksidatif ve antiateroslerotik ve progesteronun aterosklerotik veya prooksidatif öne sürülen etkilerini destekleyen bulgulardır. AOPP üzerine HRT'nin etkilerini anlayabilmek için daha geniş katılımlı randomize çalışmalara ihtiyaç vardır. Ancak, diğer oksidatif stress belirteçlerine gore lipid düzeyleri ile korelasyonunun daha iyi olması klinik kullanılabilirliği yönünden olumlu bir bulgudur. 55Black cohosh'un lipid profili üzerine yararlı etkileri tespit edilmiştir. Lipid peroksidasyonunun belirteçleri olan malondialdehit ve okside LDL ve de AOPP üzerine ise herhangi bir etkisi - en azından kısa dönemde- olmadığı görülmüştür. Black cohosh'un kardiyovasküler risk belirteçleri üzerine olan uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hormone replacement therapy is used to compensate the lowered natural estrogen in postmenopausal women. The evaluation of the effects of different hormone replacement therapies on serum lipids, lipid and protein peroxidation products will aid to assess the effects of this therapies on cardiovascular system risks. In this study, different hormone replacement therapy protocols were given to postmenopausal women and short-time effects of these regimens on oxidized LDL, MDA, AOPP and other cardiovascular risk markers were evaluated. The study was conducted with 84 voluntary postmenopausal women. The study population was divided into five groups. In the group in which the patients were hysterectomized continuous 0.625 mg conjugated estrogen (Premarin 0.625 mg pill / day) was used for hormone replacement. In the other three groups in which the patients had intact uteruses, the patients were treated with continuous 0.625 mg conjugated estrogen + 2.5 mg medroxyprogesterone acetate (Premelle 2.5 mg pill / day), or 1mg estradiol + 2 mg drospirenon (Angeliq tablet /day), or 20 mg black cohosh extract (Klimadynon tablet, 2 tablets /day). The control group consisted of patients postmenopausal women, matched to other treatment groups for demographic parameters, with no hormone replacement therapy. In all groups, cardiovascular risk markers were evaluated prospectively before treatment and 3 months after the initiation of the treatment. Besides, the percent change of the parameters after the treatment from basal levels was compared between the treatment and control groups. There were no differences between the groups with respect to basal total cholesterol, LDL cholesterol, VLDL cholesterol, HDL cholesterol, total triglyceride, oxidized LDL and MDA levels (p > 0.05). Only, basal AOPP 57levels were significantly different between group of patients having 20 mg black cohosh extract and controls (p=0.029). Total cholesterol and LDL cholesterol levels were significantly decreased as compared to basal levels in all four treatment groups (p0.05). As a result, the findings that positive effects of estrogens on lipid profile were seen in treatment groups of either only congutated estrogens or 1 mg estradiol plus 2 mg drospirenon; negative effect of estrogens on triglyceride levels were seen only in congutated estrogens group; the decrease in values of oxidized LDL and MDA were seen in only congutated estrogens treatment group; and no significant changes in any cardiovascular risk parameters were seen in the groups containing continous estrogen + progesterone or black cohosh support data to the known antioxidative and antiatherosclerotic effects of estrogens and suggested atherosclerotic and prooxidative effects of progesterones. There is necessity of larger randomised trials to understand the effects of hormone replacement therapy on AOPP. Thus, the finding of better correlation with lipids before and after treatment compared to other oxidative stress markers is promising for routine clinical use in future. The short-term effect of black cohosh on lipid profile was positive but less pronounced than other regimens. The effects of black cohosh on oxidative stress markers were found to be comparable to HRT regimens other than only conjugated estrogens. More studies are needed to assess the long-tern effect of black cohosh on cardiovascular risk markers. 59