Bir antibakteriyel bonding ajanın pulpa cevabı ve marjinal bakteri sızıntısı üzerine etkilerinin in-vivo ve in-vitro incelenmesi
The effect of an antibacterial bonding agent on pulp response and marginal bacterial leakage
  1. Tez No: 172035
  2. Yazar: NEVİN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada iki self etching bonding sistemin sınıf V kavitelere uygulandıktan ve bir kompozit ile restore edildikten sonra dentin pulpa kompleksi üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu iki bonding sitemin in-vitro marjinal bakteri ve boya sızıntıları karşılaştırılmış ve ön çalışma olarak dişlerin otoklavda steril edilmelerinin bir bonding sistemin dentine bağlanma dayanımına, mikrosızıntısna ve yüzey morfolojisine etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan dentin bondin sistemlere karşı oluşan pulpa cevabını değerlendirmek için hastaların ortodontik nedenle çekimine karar verilen küçük azı dişlerine yapılan restorasyonlar 7 ve 90 günlük periyotlar sonunda çekilerek pulpada değişimler histopatolojik olarak incelenmiştir. Ön çalışma için çekilmiş insan molar dişlerine restorasyonlar yapılarak bağlanma dayanımı testi, mikro sızıntı testi ve SEM incelemesi yapılmıştır. İn vitro bakteri sızıntısını tesbit etmek için çekilmiş insan molar dişlerine restorasyonlar yapılarak S.mutans kültüründe 10 gün bekletildikten sonra alınan histolojik kesitler incelenmiştir. Bu sonuçlar çekilmiş insan molar dişlerine yapılan restorasyonların 24 saat boya solüsyonunda bekletilmeleriyle oluşan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bonding sistemlerin pulpal cevapları arasında bir fark görülmemiştir. Her iki bonding sistemin 90 günlük grubunda sadece birer dişte kronik inflammatuar hücre infilitrasyonu gözlenmesinin haricinde bu sistemlerle ilişkili pulpal inflamasyon ve önemli bir yumuşak doku bozukluğu gözlenmemiştir. İnflammatuar hücre infilitrasyonu görülen dişlerde tamir dentin yapımı ve kavite tabanında görülen bakteriler dikkati çekmiştir. İn vitro bölümde ise bonding sitemlerin bakteri ve boya sızıntıları arasında bir fark görülmeksizin her iki sistemin de kabul edilebilir bir marjinal kapama sağladığı bulunmuştur. Ayrıca dişlerin otoklavda sterilizasyonun kullanılan bonding sistemin dentine bağlanma dayanımına ve mikro sızıntısına etkisi bulunmazken dentin rübüllerinde bir miktar büzülmeye neden olduğu görülmüştür. 94
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, in-vivo human pulp-dentin complex response to the two self-etching bonding systems after restoration with a composite material was evaluated in Class V cavities. In addition, in-vitro marginal bacteria and dye leakage of this self ecthing bonding systems was compared and as a pilot study, the effect of autoclave sterilization on dentin bond strength and microleakage of a self etching bonding agent and dentinal surface morphology was evaluated by SEM. For evaluation of pulp-dentin complex response to the adhesive systems used in this study, premolar teeth of patients scheduled to be extracted for orthodontic reasons were restored and after time periods of 7 and 90 days, teeth were extracted and pulp responses were evaluated histopatho logically. Extracted human molar teeth were restored with the same materials for in-vitro pilot study and shear bond strength test, microleakage test and SEM investigations were performed. For evaluation of in-vitro bacteria leakage, extracted human molar teeth were restored and stored in broth culture of S.mutans for 10 day then prepared histological sections were investigated. The results of in-vitro bacteria leakage study compared with the results of dye leakage study in which human molar teeth with restorations were stored in dye solution for 24 h. In this study no difference was observed in pulp response of bonding systems. There was no pulp inflammation and soft tissue disorganization associated with both bonding systems, except for one tooth of both bonding systems at 90 days showed chronic inflammatory cell infiltrations. Depositions of repair dentin and bacteria survival on cavity floor of teeth with inflammatory cell infiltrations were observed. Both two bonding systems showed an acceptable marginal sealing ability, without showing any significant difference between in-vitro bacteria and dye leakage. Besides, autoclave sterilization did not affect dentin bond strengths and microleakage of dentin bonding systems used in this study, but caused a few contractions in dentin tubules. 95